EŞREF AYDEMİR / SOSYAL TV

Bursa'da farklı noktalardan anız yangınları çıktı Bursa'da farklı noktalardan anız yangınları çıktı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bursa Yeşil Şehir Eylem Planı’ çalıştayı düzenlendi. Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda organize edilen programa Başkan Mustafa Bozbey'in yanı sıra BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı.

Çalıştığın açılışında konuşanAvrupa İmar ve Kalkınma Bankası Yönetici Direktörü Nandita Parshad, Bursa'nın yeşil bir gelecekle inşa etme kararına içtenliklr destek verdiklerini belirterek, yeşil bir yolculuğun Bursa'ya çok faydalı olduğunu söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Sayısız zenginliklere eşsiz güzelliklere sahip olan Bursa'nın tarihi ve doğal güzellikleri ile yurdumuzun hatta dünyanın önemli cazibe merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ancak ne yazık ki gelişmekte olan tüm kentlerde olduğu gibi Bursa’mızda da gerçekten bircok ve karışık sorunlarla karşı karşıyayız.

Kötü hava, yeşil alanların azalması, tarım alanlarının azalması, çevresel problemler, sanayi alanlarımız gibi çözüm bekleyen bir çok sorun var. Kentimiz için gerçekten şunu bilmenizi isterim bu tehditlere karşı duyarsız kalmamız söz konusu olmaz.  Bunu özellikle belirtmek istiyorum daha sağlıklı daha dirençli daha temiz ve daha yeşil bir Bursa oluşturmak için gerekenleri yapacağız ve bu konuda gerekli adımları da peş peşe atacağız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak hava ve çevre temizliğini yenilenebilir kaynaklara  yönelerek hem  yenilenebilir kaynaklara çok daha fazla önem vermekle kalmayıp, kendimizdeki yeşil alanları,  bahçeler var. Hepsi bir arada olmalı. Açık havada oluşturulacak mekanlarla sakinlerimizin nefes alacağı onları dinlendiren ve sosyalleştirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca toplu taşımadaki sorunların çözülmesi de bu eylem planı içinde yer alıyor.

Bugün burada Avrupa İmar Bankasının Yeşil Şehir Eylem Planı içinde yer almak için buradayız. Bunun gereklilikleri için bugünkü çalıştaydıyız. Bunun zor bir yol olduğunu biliyoruz fakat bunu aşacak gücümüz var.  Birlikte güçlü olarak bunun üstesinden geleceğiz. Yeşil bir Bursa için hepimiz birlikte hareket etmeliyiz.

Ayrıntılar geliyor...