Bursa'nın Nilüfer ilçesi Yolçatı Mahallesi'ndeki makilik alanda başlayan, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde de birçok ağaçlık alanın küle dönmesine sebep olan yangınla ilgili incelemelerde bulunan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz'dan son durum ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

A W238042 04

Özvar, “Uludağ Üniversitesi kampüsü dışında başlayan yangın, kampüse sıçramak suretiyle yaklaşık 750 dönüm arazinin yanmasına sebep oldu. Herkesin üstün gayretleri sonucu söndürüldü. Bursa Uludağ Üniversitesi, kampüs büyüklüğü açısından Türkiye genelinde en büyük kampüslerden bir tanesidir. Yangında öğrencilerimiz, öğretim elemanlarımız da önemli görevler üstlenmişler, gayret etmişlerdir. Bursa Uludağ Üniversitemizin kıymetli rektörü ve çalışma arkadaşlarının da üstün gayretleriyle yangından sonra burada çalışmalar yürütülmektedir. Rektörlüğümüz, konuyla ilgili olmak üzere gerek valiliğimizle gerek diğer yetkililerle sürekli iletişim halindedir” dedi.

A W238042 03

Bursa'da karpuz yüklü kamyonet refüje çarptı Bursa'da karpuz yüklü kamyonet refüje çarptı

"BU ORMANLAR KOLAY KOLAY YETİŞMİYOR"

Son günlerde maalesef Türkiye'nin muhtelif yerlerinde yangınlarla karşı karşıya kalındığını belirten Özvar, “Vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Bu ormanlar, kolay kolay yetişmiyor. Canlılar da bu ormanlarda, yeşilliklerden istifade ediyor. Biz buradan çağrımızı tekrardan yeniliyoruz. Lütfen ormanlarımıza fevkalade özen gösterelim. Ateş yakma konusunda yetkililerin mutlaka sözlerini ve uyarılarını dinleyelim” diye konuştu.