SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bursa’da merak edilen proje, 550 günde tamamlanacak!

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 23.06.2022 15:15

Haber Güncellenme Tarihi: Yazının Güncellenme Tarihi: 23.06.2022 03:15

Bursa’nın gündemini birkaç yıldır meşgul etmeye devam eden bir başka ve yeni projenin yapımına, çok yakında başlanıyor. Atatürk’ü, ismiyle yaşatmaya devam edecek projenin, yeni yerel seçime yetiştirilmesi hedefleniyor.

Stadyum Caddesi’nde;

Bursa Millet Bahçesi’yle günümüz bütünselliğinin sağlanması için Atatürk Spor Sarayı’nın yıkılması sağlanmış ve bölgesel alanın yeniden değerlendirilmesi için adımlar atılmıştı.
…Ve!
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin işbirliğiyle de, mimari proje yarışması düzenlenerek, modern tarzda ve yeni nesil ‘sportif’ tesis için kamusal, bilimsel süreç işletilmişti.
Önceki yılın sonlarında sonuçlandırılan yarışmanın ardından, uygulamaya yönelik inşaat projesinin hazırlığına geçilmişti ve mali koşullara paralel olarak da, nihayet saha çalışması aşamasına gelindi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yeni ‘Atatürk Spor Salonu ve Çevre Düzenlemesi İşi’ için 19 Temmuz 2022 tarihinde ihale yapacak.
İhaleyi takiben…
Bu yılın son çeyreğinde yapımına başlanması planlanan projeye, 550 gün süreli bir takvim öngörüldü.
Bursa Millet Bahçesi’nin dokusu yanında, uyum sağlayan bir çevresel düzenleme içerisinde, modern formlarda ve peyzaj alanları, yürüyüş yollarıyla içiçe yeni nesil sportif, sosyal tesis yapılacak.
Aynı yerde;

Tribün, yeniden canlanacak.
Farklı salon sporları ile yüzme, havuz sporlarının yapılacağı Atatürk Spor Salonu,  sağlıklı yaşam salonlarına da sahip olacak.

Açık alan tribününe de yer verilen proje, açık alan geneli itibariyle ayrıca sosyal yaşam, sağlıklı yaşam unsuruyla da işlev görecek.
Bilimsel yol ve katılımcılık esasıyla:
Bir büyük, kamusal projenin elde edilmesi ve gerçekleştirilmesi açısından, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Mimarlar Odası Bursa Şubesi, örnek bir işbirliğine imza atmış oldular.

Bu yeni proje de;

Yer alacağı bölgenin özelliği, düşünce muhabesesi, proje elde etme, hazırlığı ve uygulamasıyla öyle sanıldığı gibi hemen kısa sürede gerçekleşmiyor.

Alaaddin’in Sihirli Lambası’ndan çıkan ‘Cin’den istenir gibi, orta ve büyük ölçekli projelerin hemen başlanabilmesi kolay olmuyor.
Bu gerçeğe rağmen…
Muhalif siyasi partiler arasında, “Proje yok!” ve “Proje nerede?” gibi refleksle sürekli ortaya söz edilmesi, tuhaf oluyor.
Mesela…

Yerel medyayı düzenli olarak takip etmeyen, kurumların internet sitelerine yolu düşmeyen bir muhalefet anlayışı, İstanbul Caddesi’ndeki tramvayın gecikmesini bilmiyordur veya siyaset yapıyordur.
Bu arada…
Merinos ile kent merkezini birbirine bağlayan Stadyum Caddesi’nin ismi, Atatürk Stadyumu’nun yıkılması nedeniyle anlamını yitirdi; ‘Millet Caddesi’ denilebilmesi uygun düşüyor.