SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

“Kuşların bile göç yolundayız!”

Yazının Giriş Tarihi: 14.05.2022 10:19

Yeni Dünya Vakfı Bursa Şubesi’nin konuğu olan İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu, gündemdeki mülteci konusunda anlattıkları dikkat çekiciydi…

Neler mi dedi?

İşte o sohbet ortamında geçen konuşmalarından aldığım bazı notlar:

“Dünyada 280 milyon insan doğduğu topraklardan başka topraklara göç etmiş durumda… Bunun 80 milyonu son 30 yılda göç etmek zorunda kalmış. Göçün en büyük sebebi, savaşlar, terör, siyasi baskılar, iklimlere bağlı afet ve felaketler… “

“Bizim gönül coğrafyamız öyle geniş ki, Türkiye yalnız insanların değil kuşların bile göç yolundayız…”

“Suriye, Suriyelilere bırakılsaydı Esat’ı koltuğundan altı ayda indirirlerdi. Esat’tan menfaatleri olan ülkeler buna izin vermedikleri için iç savaş bu kadar uzun sürdü. İnsanlar kime karşı nasıl savaşacaklarını bilemedikleri için güçlü ve kendilerine yakın gördükleri ülkelere göçmek zorunda kaldılar…”

“Ülkemizde geçici koruma kapsamında kayıtlı toplam 3 milyon 800 bin Suriyeli mülteci var. Bursa’daki bu sayı ise 184 bin… Şehrimizde çalışmak ve okumak için düzenli göçle birçok ülkeden gelmiş 40 bin de yabancı bulunmakta…”

“Suriyelilerin Bursa’da en yoğun bulunduğu ilçeler Osmangazi,  Yıldırım ve İnegöl…”

“En ufak bir suça karışanları anında sınır dışı ediyoruz…  Suça karışma oranları da, doğum oranları da öyle sosyal medyada abartıldığı gibi değil…”

“Bu süreci iyi yönetirsek mülteciler külfet değil ekonomik nimete dönüşebilir…  Çoğu bugün bizim insanlarımızın yapmaktan kaçındığı en ağır işlerde çalışıyor…“

“Geçici koruma kapsamında gelenlerin Türk vatandaşlığına geçmesi kolay değil, bu konuda çok sıkı kriterler var. Vatandaşlık alanlar da bizim gibi öyle her haktan yararlanamıyor…”

“Geri dönüşlerini gönüllü ve onurlu bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Can güvenliği kaygısı duymayanlar kendiliğinden dönmeye başladı zaten…”

“Bursa’da 18-60 yaş arası 35 bin Suriyeliyi ülkemize, sosyal hayata uyum eğitiminden geçirdik. Bu eğitimlerimiz sürüyor.”

“Mültecilere devletimizin cebinden tek kuruş çıkmıyor. AB’in göçmenlerle ilgili ayırdığı fondan gelen kaynak, Kızılay kanalıyla dağıtılıyor sadece…”  

“Afgan mültecilerin durumu Suriyelilerden çok farklı… O konuda daha da hassas çalışıyoruz…”    

“Mülteci konusunda çıkan her habere, sosyal medyada paylaşılan kulaktan dolma her bilgiye, özel kurgulanmış görüntülere halkımız hemen inanmasın… Bu konuyu siyasi malzeme olarak kullanan, toplumsal barışı, huzuru bozmak amacıyla bilerek tahrik edici, kışkırtıcı yalan, yanlış ve yanlı paylaşımlar yapanlar var… Bunlar seçimlere doğru daha da artabilir! Bu tuzağa düşmeyelim lütfen…”

İl Göç İdaresi Bursa Şube Müdürü Recep Batu,  kapılarının da telefonlarının da vatandaşlarımıza her zaman açık olduğunu belirterek, mülteci konusunda merak ettiği her soruyu çekinmeden sorabileceklerini de söyledi.