SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Dengeler adına

Yazının Giriş Tarihi: 24.04.2022 22:23


Kıymetli Dostlar!

Olasılıklara göre 200 milyar yıldızın olduğu bu eşsiz kainatta biz akıl ve irade sahibi insanlara yüklenen bir misyon var! Tüm insanların daha konforlu yaşayabilmeleri için bir
gönül coğrafyası kurmak. Bu kuruluş gayretinin mottosu: Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin Grönland’dan Güney Afrika’ya, Antartika’dan Asya’ya kadar tüm mazlumların sesine nefes, gözüne fer, derdine derman olmaktır.


Hayatın bir ev, bir araba ve farklı yatırımları elde etme gayretinden çok daha fazlası olduğunu idrak etmeliyiz. Emekleme aşamasından yürümeye oradan da koşmaya doğru geçen “Ayakta durma” mücadelemizde “denge” ile tanışıyoruz. Sonrasında da gerek beklentilerimiz gerekse sahip olduklarımıza yönelik “dengeli” olmaya çalışıyoruz.


Lakin günümüzde “Dengeler”e yüklediğimiz anlam ve kullanım şekillerimizde büyük bir dengesizlik var. Dengeler adına insanlar kayırılıyor, dengeler adına savaşlar başlatılıyor, dengeler
adına hala milyonlarca insan temiz suya ulaşamıyor. Oysa ki tüm insanlığın en büyük lideri Peygamber Efendimiz, Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, İman 78) buyurmuştur.

Denge kurmak adına doğruları söylemekten çekinmemeliyiz. Haksızlığın karşısında susmamalıyız. Adil olmalı ve adaleti tesis etmeliyiz.

Çağımızın en büyük denge mücahidleri belki de yanlış uygulanan dengeye dengesizlikle karşı duranlardır. Sözü hoş tadında bırakıp sizi “Dengeler Adına” şiirimi okumaya davet ediyorum.

Dengeler Adına

Dengeler adına tüm bu içi boş kahramanlıklar
Kılıç kınında, mermi namlusunda, dürüstlük yürekte paslı
Hani nerede o taş atan çocuklar!
Bir şeyler eksik belli ki,
Ya şu şah damarın dengesizlikleri…
Belli ki yıkılası bir duvarı hatırlatmak için atıyor,
Küçük Muhammed’in yüreği.
Kılıçtan keskin ip üstünde denge antrenmanları
Meydan boş, yığınlar müsabakadan bî haber
Nerede Habil, Ömer, Selahaddin, Fatih
Bekleme artık! Beklemeyi var eden, bekletme diyor
Taş atan çocukların umutları bizi bekliyor
Dengelerin canı esfel-i safiline…

Esen kalınız…