SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bursa'nın ihracatı neden artmıyor?... Bursa Bilim Festivali tanıtım toplantısında gözlerim Burkay'ı aradı

Haber Giriş Tarihi: Yazının Giriş Tarihi: 02.06.2022 23:51

Haber Güncellenme Tarihi: Yazının Güncellenme Tarihi: 02.06.2022 11:51

Salı günü yapılan Mayıs ayı meclis toplantısında konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay,  Bursa’nın16 milyar dolarlık ihracat eşiğine takılıp kamasından yakınmış.
Allah var Sayın Burkay’a bu konuda katılıyorum.
Çünkü Bursa daha yüksek ihracat rakamlarına çıkmalı.
Üstelik kentimizde bu potansiyel var.
İbrahim Burkay Bursa’nın ihracatının yıllardır yerinde sayma nedenini ise sanayicilerin üretim alanı bulamaması olarak açıklamış.
Şöyle demiş Burkay,
“Kapasite kullanım oranlarımız yüzde 80’lere ulaşmasına rağmen ‘orta gelir sendromu’ gibi ‘orta ihracat tuzağına’ takılıp kaldık. Yeni yatırım alanları ile Bursa’mızı bu tuzaktan kurtarmalıyız. (!)”
Bu cümleleri duyunca aklıma;
“Oynamasını bilmeyen kız, ‘yerim dar’ demiş; yerini genişletmişler, ‘yenim (elbisem) dar’ demiş.” cümleleri geldi.
Evet, Sayın Burkay hastalığı çok güzel tespit etmiş… Ama tedavi yöntemi bence yanlış… Zira Bursa’da üretim alanı yeterlinin ötesinde fazla bile.
Bursa’nın sorunu sanayi arsası yetersizliği değildir sayın Burkay… Asıl sorun yıllarca çarpık sanayileşmemizdir.
Bursa ovasını harap ettik.
Birinci sınıf tarım arazilerini rast gele, hem sanayiye hem de konuta açtık.
Kentin güneyinde Uludağ var ama dağda bile çarpık yapılaşma var… Diğer 3 tarafını ise çarpık sanayi bölgeleri habis bir ur gibi sardı yıllardır.
Bunların suçlusu elbette siz değilsiniz sayın İbrahim Burkay… Ama ısrarla yeni sanayi bölgeleri isteyerek bu suça ortak olduğunuzu da yazmak zorundayım… Dost acı söyler...
Üstelik, şu sıralarda sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin, ilk OSB’si olan Bursa OSB’yi taşıyıp o alanı imara açmak isteyenler varken...
Şimdilik uzatmayayım….Konuyu şöyle bağlayalım.
Sayın Burkay, bırakın yeni sanayi bölgeleri peşinde koşmayı da, mevcut sanayi bölgelerini nasıl daha verimli kullanabileceğimize dair hep birlikte yol arayalım.
Şunu da ilave edeyim.
Bursa’nın daha yüksek rakamlarda ihracat yapması için asıl yapılması gereken katma değeri yüksek üretim modellerini geliştirmektir… Yükte hafif pahada ağır üretmeliyiz… Yüksek teknoloji üretmeliyiz… İhracatımızın kilogram fiyatını arttırmanın yollarını bulmalıyız.
Dünya, Endüstri 4.0’dan bir üst üretim modeline geçmek üzere, biz ise hâlâ düz kumaş üreterek, fasonculuk yaparak, yan sanayiye yatırım yaparak dünyanın hamallığını yapıyoruz.
Çok uzağa gitmeyelim, İnegöl örneği bile yeterlidir... Mobilya üreterek Bursa'nın ihracatına milyar dolarlık katkı sunuyor...

Özetleyecek olursak, bunları yapmadan Bursa’nın ihracatı artmaz.
***

Bu arada konuyla ilgisi olduğunu düşündüğüm güzel bir haber paylaşayım.
Bursa Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yolları’nın sponsorluğunda hayata geçirilen "Bursa Bilim Festivali 9. Science Expo” salgın nedeniyle verilen iki yıllık aranın ardından yeniden yapılacak.
Dün sabah Bilim Festivali’nin basın toplantısına katıldım.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplantıda yaptığı konuşmada, etkinliği Türk Hava Yolları sponsorluğunda, BEBKA desteği, Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü, Uludağ ve Bursa Teknik Üniversiteleri, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Bursa İstihdam ve Kariyer Ofisi (BİKO) ve İŞKUR iş birliğiyle hayata geçirdiklerini söyledi.
“Başımıza icat çıkarın” mottosu ile yapılan ve tüm ülkeye örnek olan bu festival çok önemli.
Festivalin içeriğini yazmak yerine bizim sitede yayınlanan haberini linkini yazının altında paylaşayım.
Unutmadan bu konuda yapılan çalışmaları başka bir yazıda daha detaylı anlatacağım…. Ancak dün yapılan basın toplantısında gözlerim BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ı aradı. Fakat bir türlü göremedim.
İyi de, bir taraftan ihracatın 16 milyar dolara takılı kalmasından yakınacaksınız, diğer yandan da ülke ve Bursa sanayisinin geleceğini güzelleştirecek neslin cesaretlenmesine vesile olacak, üstelik te paydaşı olduğunuz bir etkinliğin tanıtım toplantısına katılmayacaksınız.
Neyse ben iyimser bakayım ve sevgili adaşımım çok önemli bir işi olduğunu düşüneyim ve 9/12 Haziran tarihleri arasında da yapılacak etkinlikte BTSO’yu ve değerli başkanını orada güçlü bir destek ile görmeyi umayım.