SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Batı dünyayı batırıyor

Yazının Giriş Tarihi: 10.05.2022 09:09

Pennsylvania’lı 80’lik ABD başkanı Joe Biden, ABD’de enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının nedeninin; Rusya Devlet Başkanı Putin olduğunu söyledi. Rusya Ukrayna savaşı, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeleri etkilemesi kaçınılmazdır ama ABD gibi bir ülkeyi bu denli vurmasında başka şeyler aramalı. Her şeyden önce karşılıksız dolar bastığın için senin söz söyleme hakkın yoktur. 2008 yılında senden kaynaklanan Mortgage krizinde, bütün dünya krizi yaşarken, hatta ABD’de bile 150’den fazla banka batarken, dolar basıp, durumu zarar görmeden düzelttiniz, dolayısıyla küresel hırsızlık yaptığınızı dünya biliyor. Bugün dünyanın süper gücü olarak enflasyona başka ülke liderlerinin neden olduğunu söylemek; (şair, yazar ve düşünce insanı)  İsmet özel’in dediği gibi “karısının aşüfteliğini, mahallenin erkeklerine/hovardalarına yormak” tan farksızdır.

Tümamiral Cihat Yaycı, Ukrayna Rusya savaşını değerlendirirken; Biz savaş başlayınca oradaki vatandaşlarımızı tahliye etmeye çalışıyoruz. Hiç ABD, İngiltere Kanada,  vatandaşlarının tahliye sorununu duydunuz mu?  Duymadınız, çükü çok önceden çekip gittiler. ABD başkanı gün ve saat verdi “şu tarihte işgal edilecek” dedi.  Diplomatları bile Ukrayna’yı terk etti. Savaş başladı Kışkırttıkları Ukrayna’yı yalnız bıraktılar. Bu durum şunu gösterir “ hem saat vereceksim, hem de pılını pırtını kapıp Ukrayna’dan kaçacaksın, sonrada ne oluyor diyemezsin” Bu durum “Gizli kapaklı bir anlaşmadır” ortada “bir danışıklı dövüş” vardır.

ABD, İngiltere, AB ülkeleri isteseler bir saat içerisinde Ukrayna’yı NATO üyesi yapar, Rusya’da böyle bir işgale girişmezdi. Dışişleri Bakanımız, tarafları Antalya’da, İstanbul’da buluşturduk. Bunun devamı için uğraşırken NATO toplantısında gördük ki;

Müttefiklerimiz barış değil savaşın devamını istiyorlar. Gerekçe ne? Yaptırımlarla Rusya’yı zayıflatmakmış, Hesapta Rusya’nın dağılması planları var ama. Ukrayna şehirleri yakılıp yıkılıyor, insanlar katlediliyor.  Savaş devam etsin öyle mi? Yoksa perde arkasında ABD’nin Avrupa’yı kendine muhtaç etmek için Rusya ile bir el sıkışması mı var. Bu savaştan en büyük zararı Ukrayna’dan sonra Türkiye görüyor. Buna sebep olan Avrupa’sı da ABD’si de tam bir çakal sürüsüdür.

Bundan 77 sene önce 1945 yılının Şubat ayında Kırım Yalta’da bir dünya paylaşımı yapılmıştı. İkinci dünya savaşı sonun da Almanya yenilmiş, İngiltere ise savaş yüzünden çok şeyini kaybetmişti.  Geriye iki süper güç kalmıştı. ABD ve Rusya

Görünüşte konferansın amacı “barışçıl bir dünya düzeni kurmaktı” Ama ABD ile SSCB'nin birbirine zıt hedeflerine bakınca barışla alakalı olmadığı anlaşılır.

Winston Churchill ABD’den destek beklerken Franklin D. Roosevelt farklı hedefler peşindeydi. Nitekim 24 Ekim 1945 (San Francisco, Kaliforniya) United Nation Birleşmiş Milletler teşkilatı kurulmuştur. 4 Nisan 1949, (Washington DC) Kuzey Atlantik ittifakı NATO kurulmuştur. Birleşmiş Milletler teşkilatı Güvenlik konseyinin beş daimi üyesinin (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) sekreterliğini yürütmekten öteye geçemiyor. İşlevsizdir. BM Rusya-Ukrayna savaşını durdurmaya kalksa; oy birliği gerektiği için Rusya veto eder karar alınamaz. Cumhurbaşkanımız “dünya beşten büyüktür” derken bu çürük yapıya itiraz ediyor. BM İsrail aleyhine çok sayıda karar almıştır ama İsrail bu kararları tanımamıştır. Hulasa BM yukarıda adı geçen beş devletin tiyatro sergilediği bir sahnedir.

Amerika NATO sayesinde üye devletleri kontrol altında turmuş, kendi silahlarını satmıştır. İngiltere, Fransa gibi birkaç devleti ayrı tutarsak, silah sanayisine bile müdahale etmiştir. Mesela bize tarımla uğraşacaksınız dediler. Uçak yapan, otomobil yapan bir devleti, bunların hiç birini yapamaz hale getirdiler. Bunun yanında parası ile İstediğimiz silahları bile vermediler. Verdiklerini de benim iznim olmayan yerde kullanamazsın dediler.  ABD’den Patriot istedik vermedi, S-400 alınca da ilişkiler kopma noktasına geldi. Kısaca NATO Amerika’nın vesayet örgütüdür.

 Macron NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti dedi. Bir Avrupa ordusu kurma hesapları vardı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile Avrupa tekrar ABD’nin eteği altına saklanmıştır. Bütün bunlar Rusya ile “gizli bir anlaşama” olabilir tezini güçlendirmiyor mu?   

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması zaten bir şeylerin habercisi gibiydi. Korona ile ekonomiler sarsıldı. Belli ki emperyalist/sömürgeci şeytanlar sil baştan bir dünya sistemi peşindeler.

Bu arada ABD dışişleri bakanı Blinken’in öncülüğünde “Vesayete karşı dik duran Türkiye’yi dışlama senaryoları da yok değil”. ABD ve AB arasında yeni bir güvenlik paktı düşülüyor. AB üyesi ama bizim vetomuz sayesinde NATO’ya giremeyen Kıbrıs Rum Kesimi, kurulacak yeni paktın otomatik üyesi olacaktır.

Buna mukabil NATO üyesi olup AB üyesi olmayan Türkiye bu yeni paktın üyesi olamayacak, dışlanacaktır. İngiltere de artık AB üyesi değil denebilir. Ama bakarsınız ABD, AB ve İngiltere olarak anlaşma yaparlar. Çünkü genlerinde hınzırlık vardır.

Biz NATO’ya 1952 yılında girdik ama bizim tarihimiz milattan çok öncelere uzanır.

Tam 16 devlet kurmuşuz. NATO olmazsa bizim için dünyanın sonu olmaz.

Adam olmak bir gruba dâhil olmak değil, bir duruşa sahip olmaktır.

Türkiye’ye batılı devletlerin düşmanlığına Winston Churchill’le izahat getirelim “Düşmanların mı var? Ne hoş! Bu, hayatta bazı konularda karakterli bir duruş sergilemişsin demektir”