SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Çanakkale içinde bir ‘Çılgın Türk Köprüsü’

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2022 20:53

Çanakkale içinde mi vurdular bizi? Yoksa içimizdeki Çanakkale’yi mi vurdular bilmiyorum ama vurulan bütün şehitlerimize ve ana yüreklerine Allah’tan rahmet diliyorum.

Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü. Çanakkale Zaferi’nin gerçekleştiği yıllara şahit olan ‘Koca ninem’ de vefat ettiğinde 112 yaşındaydı. Bana dilinin ve gönlünün döndüğünce o zamanları anlatırdı. Keza ben onu dinlerken nasıl küçük bir çocuksam o da o günleri yaşarken çocukmuş. Nitekim o kadar da yaşlanmamış Çanakkale, kurumamış henüz toprak! Unutmamalı, unutturulmamalı. Her şey bitse her şey yitse, dünyanın gücü nasılsa yetmez damarlarınızdaki bütün kanı sömürmeye!

Nasıl da milli duygularla büyüdük. Ben Muğla’da doğdum büyüdüm. Milas’ın en eski okullarında okudum, ilkokulu da liseyi de. Ortaokulda bir Sosyal Bilgiler öğretmenim vardı ki... Neredeyse bütün milli bilincimi ona borçluyum. Sevgili öğretmenim İbrahim Görgülü. Ne çok öğretti. Ne iyi anlattı. Milli duyguları ne de güzel içimize işledi.

Şimdilerde, okullarda öğrendiğimiz o duygularla hayatımıza devam ediyoruz. O yıllarda öğrendiklerimizle, bazı mücadeleleri verebiliyoruz. Ki biz belki ‘en sonlardan, en iyi öğrenenleriz.’ Şimdilerde ne yapıyor çocuklar, gençler? Ne kadar tanıyorlar Atalarını, Zaferlerini, Bayramlarını emin değilim. Umarım hepsi bizim gibi ezber etmiştir ‘And’ını ‘Marş’ını.

İlk sahnem, lise de bir ‘Çanakkale Orotoryosu’ydu. Acılı bir anayı canlandırmış, onun duygularını aktarmaya çalışmıştım seyirciye. O zamanlarda ne yakından ve derinden hissetmiştim o ‘’milli mücadeleyi” diye hatırladım şimdi. Artık ‘hepsi birbirine benzeyen günler’in içinde kaybolmuşken biz Türkler! Başka şeylerin derdine daha çok düşmüşken Milletçe! Bizi biz edenin bu milli duygu ve düşünceler olduğunu unutmamalıyız. Farkımızın ve gücümüzün buradan geldiğini hatırlamaya ne çok ihtiyacımız var. Aynı zamanda dönüşüme ve yeniliğe açık olmaya… Savaşların ve mücadelenin şekli değişmiş olabilir artık ama unutmamalı ki ‘akıl da gücünü, çalışma düşünme arzusunu duygulardan alır. Taze tutmalı insan, kendini ve yüreğini!

Bugün 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı! Cumhurbaşkanımız ve binlerce vatandaş açılışta saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’mızı söyledi. Bayrağımızı salladı. Buradan Çanakkale Zaferi’nin simgelerinden biri olan ‘Seyit Onbaşı’na da selam olsun! Görkemiyle “Şu Çılgın Türkler”i heyecanlandıran bu milli köprü, vatana millete Çanakkale’ye, bütün ‘Türkiye Cumhuriyeti’ne ve bütün dünyadaki Türklere hayırlı uğurlu ve ‘armağan’ olsun. 18 Mart Çanakkale Zaferimiz kutlu olsun!