Türkiye’nin insanlı ilk uzay bilim misyonu tamamlandı. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, yaklaşık 48 saat süren yolculuğun ardından ABD’nin Florida açıklarında okyanusa indi. Kapsülün, yer ekibi tarafından gemiye alınmasının ardından, Ax-3 ekibi Dragon kapsülünden çıkarıldı.

958946

Bakan Kacır, Gezeravcı ile telefonda görüştü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yolculuğun tamamlanmasından hemen sonra Alper Gezeravcı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Gezeravcı’nın sağlık durumunu soran Bakan Kacır, “Sizinle gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz. Türkiye’nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu gerçekleştirdiniz. Tarihte Türk milleti için yeni bir sayfa açmış oldunuz. Antalya’da Türkiye’nin pırıl pırıl evlatlarıyla bir aradayız. Sizin gerçekleştirdiğiniz misyon onlarda da muazzam bir heyecan ve coşku oluşturmuş durumda” dedi.

"Vatandaşını ISS’e en seri şekilde ulaştırabilen devlet olduk"

Planlı görevin uzadığı andan itibaren Bakan Kacır’ın süreci yakından takip ettiğini belirten Alper Gezeravcı, yolculuğuna ilişkin bilgi verdi. Gezeravcı, "Öncelikle devletimizin bu noktadaki kararlılığı, güçlü iradesiyle Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon ile ISS’e ulaşan 22 devletin arasında vatandaşını ISS’e en seri şekilde bütün gereklilikleri sağlayarak ulaştırabilen devlet olduk. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Türkiye Uzay Ajansı, TÜBİTAK Uzay’ın değerli çalışanlarına çok teşekkür ederim. Sizlerin desteği olmadan bu görev bu kadar başarılı olamazdı, her şey için minnettarım" diye konuştu.

6565-1

"Gezeravcı’dan ilham alacaklar"

Kacır, “Bu uzun ve zorlu görev boyunca sizi kararlı, cesaretli ve özgüvenli gördük. Şimdi de bu uzun ve zorlu görevi başarmanın huzurunu simanızda gözlemleme imkanına sahibiz. Belki astronotlarımızı uzaya taşıyacak roket sistemlerini geliştirecek, uzay istasyonları kuracak sistemleri, alt sistemleri, teknolojileri geliştirecek bilim insanları, mühendisler yetişecek ama emin olun her biri Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonundan ve Alper Gezeravcı’dan ilham almış olacaklar" şeklinde konuştu.

"Türkiye'de bugün tarihi bir ana şahitlik yapıldı"

Bakan Kacır, programı kapsamında bulunduğu Antalya’da, Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonuna ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Türkiye'de bugün tarihi bir ana şahitlik yapıldığını dile getiren Kacır, Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu gerçekleştiren Gezeravcı'nın 21 gün sonra Dünya'ya dönüş yaptığını söyledi.

"Dönüş yolu yaklaşık 48 saat sürdü"

Gezeravcı’nın Dünya’dan uluslararası uzay istasyonuna yaklaşık 36 saatte eriştiğini anımsatan Bakan Kacır, dönüş yolunda da 47 saatten fazla zaman geçirdiğini belirtti. Alper Gezeravcı'nın Türk bilim insanları tarafından hazırlanan 13 bilimsel deneyi de gerçekleştirdiğini aktaran Kacır, “Bu deneyler biyoloji, genetik tıp, malzeme, malzeme birimi gibi alanlarda bilim insanlarımızın hazırladığı ve literatüre önemli katkılar sağlayacağını ümit ettiğimiz hem Türkiye'deki uzay çalışmalarımıza hem de küresel düzeyde uzay bilimi ve teknolojilerine ilişkin çabalara önemli kazanımlar getireceğini ümit ettiğimiz çalışmalar. Bu çalışmaları çok daha ileri noktalara taşımayı amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü

5555+5+

"Tarih sayfasında yeni bir perde"

Türkiye’nin, Alper Gezeravcı’nın gerçekleştirdiği insanlı ilk uzay bilim misyonuyla tarih sayfasında yeni bir perde açtığını belirten Bakan Kacır, "Türkiye'de bu misyon çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri tarafından sahiplenilmiş, çok yakından takip edilmiştir. Böylelikle Türkiye'nin bir bilim toplumuna dönüşmesi sürecinde de çok önemli kazanımlar elde edilmiştir" dedi.

"Bu kez Ay’a erişeceğiz”

Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında en önemli çalışma alanlarından biri olan Milli Uzay Programı projelerini adım adım gerçekleştirmeye devam ettiklerini dile getiren Kacır, "Türkiye'yi milli imkanlarla geliştirdiğimiz bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi ile inşallah Milli Uzay Programı kapsamında tanıştırıyor olacağız. Ay misyonumuzu milli hibrit etki sistemi ile gerçekleştirerek bu kez 380 bin kilometre ötedeki Ay'a inşallah erişeceğiz" diye konuştu.

İddialı projeler

Kacır, milletin desteğiyle iddialı projeler yapmaya devam edeceklerini bildirdi. Kendilerine destekte bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk milletine teşekkür eden Bakan Kacır, Türk gençlerinin, çocuklarının hayallerindeki her türlü sınırı ortadan kaldırabilecek, ufuklarını gökyüzünün sınırlarının ötesine taşıyacak işlere imza atmaya devam edeceklerini ifade etti.