Afganistan’ın kuzey ve orta kesimlerinde 10 Mayıs 2024’te başlayan şiddetli sağanak yağışlar sonucu yaşanan sel felaketlerinde en az 300 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlercesinin de kayıp durumda olduğu bildiriliyor.

Putin'den Çin ile Ay'a ortak istasyon projesine nihai onay Putin'den Çin ile Ay'a ortak istasyon projesine nihai onay

Afganistan kuzey ve orta kesimlerinde 10 Mayıs’ya meydana gelen şiddetli sağanak yağışlar sonucunda yaşanan sel felaketinden etkilenen afetzedeler için, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü ile AFAD koordinasyonunda, 17 sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla organize edilen ve içerisinde 619 ton yardım malzemesi bulunan 20’inci ’İyilik Treni’ Ankara Garı’ndan törenle uğurlandı.

İNSANİ YARDIM

Afganistan’da yaşanan aşırı sel ve su baskınları nedeniyle, Afganistan yönetiminin Türkiye’den insani yardım çağrısında bulunduğunu kaydeden AFAD Başkanı Okay Memiş, “Her zaman olduğu gibi biz AFAD olarak çok kıymetli paydaşlarımız olan siz değerli sivil toplum kuruluşlarımıza müracaat ettik. Bu insani yardım treninin çadırları bizden, gıdası hijyen paketleri gıda paketleri sizden. Ortak el ele yaptığınız çok güzel bir operasyon oldu. İnşallah en kısa sürede Afganistanlı kardeşlerimize bu yardımlar ulaşacak. Sadece Afganistan değil Gazze’de de şu anda dünyada en fazla insani yardımı ulaştıran devlet, memleket, millet biziz. İnşallah bu ağır şartlara rağmen yine neredeyse her ay bizzat kendim Mısır’ın El Ariç Limanı’na giderek oradaki organizasyonu, Refah Sınır Kapısından yürütüyoruz. Şu anda Refah Sınır Kapısı’ndaki son durumu da saati saatine Dışişleri Bakanlığımız ile takip ediyoruz. Alternatif güzergahlar, alternatif giriş noktaları üzerinde de devletimiz çalışmaktadır” diye konuştu.