GÜLİN ÖZDEMİR / SOSYAL TV 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ülkemizin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak amacıyla 16 şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırdığı Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin bu yılki üçüncü ayağı, Bursa’da 01-09 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

WhatsApp Image 2024-05-31 at 10.15.21
Bursa’da onlarca mekânda yüzlerce sanatçının katılacağı, 9 gün sürecek festivalde konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale gösterilerine, söyleşilerden atölyelere, çocuk etkinliklerinden dijital sanatlara kadar 300’den fazla etkinlik gerçekleştirilecek.

Airqoon uyardı: Bursa Yıldırım’da hava alarm veriyor! Airqoon uyardı: Bursa Yıldırım’da hava alarm veriyor!

Etkinliğin tanırım lansmanı Bursa’da Merinos AKKM’de TC Kültür ve Turizm Bakanı Sn.Mehmet Nuri Ersoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Lansmana Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Musta Bozbey, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Bursa Kültür ve Turizm İl Müdürü Kamil Özer, Kestel Belediye Başkanı Ferhat Erol, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen katıldı.

WhatsApp Image 2024-05-31 at 10.15.16

"Bursa, tarihi, kültürüyle Türkiye Cumhuriyeti’nin marka kentidir"

Bakan Ersoy’un konuşmasından öne çıkanlar; 

Bursa zengin medeniyetiyle öne çıkan bir şehir. Bu kültürü ne kadar geniş bir kitleye kazandırabilirsek Bursa'nın sosyal ve ekonomik hayatında fark yaratabiliriz. Festivalin yapılış amacı da tam olarak budur. 

Konserlerden, sergilere, çocuk etkinliklerinden, tiyatro, bale gibi etkinlikler 9 gün boyunca Bursalılar ile buluşacak. 500 farklı etkinlikle farklı deneyimler yaşanacak.
Bu etkinliğe herkesi davet ediyoruz.
50'ye yakın mekanlarda faaliyet göstereceğiz. Açık alanlar, müzeler etkinliğe ev sahipliği yapacak. Pek çok sanatçı, Bursa'da konser verecek. Etkinliğin ana yeri Yunuseli Havalimanı olacak. 

Koro ve topluluklarda festivallerimizde sahne alacak. Yapay zeka destekli dijital sanat sergileri olacak. Herkesin görmesi gereken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dijital sanat sergisini de herkesin görmesi gerektiğini düşünüyorum. Devlet tiyatroları ile, bale ve operalarla Bursalı sanatseverler, farklı dünyalara şahitlik edecek.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Filistin İnsanlık ve Şiirleri gösterimi olacak. Bu etkinliklerin her biri çok önemli ve değerli. İnsanlık suçlarına ve onlarca yıllık tarihe yönelik hafızamızı güçlü tutalım. İsrail insanlık tarihinin utanç silsilesinden kurtulamayacak. Bir unutmadıkça, çocuklarımıza bunu aktardıkça asla başaramayacaklar. Ülkemiz ve milletimiz için güçlü, tam bağımsız, huzur ve refah içinde yaşamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha fazlası yapmanın, eser ve hizmet üretmenin yoğun mesaisi içindeyiz. Bu attığımız adımların karşılığını aldık ve almaya devam ediyoruz.

Konserlerden, sergilere, kültür sanat adına ne varsa topladığımız dünyanın en kapsamlı festivali olarak dünyanın bir markasıdır. Bursa, tarihi, kültür varlığıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin marka kentidir.