Gazze'de katliam: Can kaybı 37 bin 164'e yükseldi Gazze'de katliam: Can kaybı 37 bin 164'e yükseldi

Rusya ile İran arasında kapsamlı iş birliğine yönelik anlaşmanın askıya alındığına yönelik haberlere açıklık getiren Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov  bazı tarihlerin değişeceğini söyledi.

Rusya'nın RIA haber ajansında yer alan haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Zamir Kabulov, Rusya ile İran arasında kapsamlı iş birliğine yönelik anlaşmanın İran'ın karşılaştığı sorunlar nedeniyle askıya alındığını söylemişti. Ancak bu açıklamanın ardından İran'ın resmi haber ajansı IRNA'da yer alan haberde de, İran'ın Moskova büyükelçisi böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtmişti.

Rusya, Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana İran ile siyasi, ticari ve askeri ilişkilerini güçlendirmek için harekete geçti.

Rusya ile İran arasında kapsamlı bir anlaşma yapılmasına yönelik çalışmalar, Eylül 2022'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi arasında yapılan toplantıda açıklanmıştı.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yerine geçebilecek kişi olarak görülen Reisi, Mayıs ayında helikopter kazası sonucunda hayatını kaybetmişti.