Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ziyaret ettiği Stavropol kentindeki bir tarımsal-endüstriyel kompleksin çalışanlarıyla bir araya geldi.

Sputnik'in haberine göre, Putin, “Tarım ürünleri ihracatında dünyada dördüncü, buğdayda ise birinci ülke olduk. Dış pazarda ürün satışından elde edilen gelir 43.5 milyar dolar oldu. Ayrıca et üretiminde başta gelen ülkelerden biriyiz" dedi.

"ÇARLIK DÖNEMİNDE BİLE HİÇ GÖRÜLMEDİ"

Atina’da gökyüzü turuncuya boyadı Atina’da gökyüzü turuncuya boyadı

Rus tarım-sanayi kompleksinde bu tür sonuçların 'Çarlık döneminde bile hiç görülmediğini' belirten Putin, domates ve diğer bazı ürün türlerinin üretiminin artırılmasının sağlanması gerektiğini, böylece Türkiye veya diğer dost ülkelerden bunları tedarik etmelerini istemek zorunda kalmayacaklarını kaydetti.

Putin, son yıllarda yerli tarımsal sanayi kompleksinde çok şeyin değiştiğine dikkat çekerek, “Dürüst olmak gerekirse, 2000 yılında ülkeye gıda sağlama konusunda neredeyse tüm alanlarda dışa bağımlı haldeydik. Artık böyle bir bağımlılık yok” diye konuştu.

Putin ayrıca, yaptırımlara kastederek, "dış zorluklara rağmen Rus tarım ürünlerinin dünyada yaklaşık 150 ülkeye ihraç edildiğini" ifade etti.