Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg kentindeki Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) basın toplantısı düzenledi. Yabancı gazetecilerin katıldığı toplantıda Ukrayna'daki savaştan batılılarla yaşadıkları gerilime kadar birçok konuya değinen Putin, özellikle Ukrayna ile yaşanan çatışmalarda askeri kayıplara değindi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) yaptığı basın toplantısında, “Eğer birileri bizim topraklarımızı vurmak için silahları çatışma bölgesine göndermenin mümkün olduğunu düşünüyorsa, bizim karşılığımız daha güçlü olabilir” dedi.

Karşılıklı esir sayılarına dair bilgi veren Putin, “Ukrayna'da bin 348 Rus asker ve subay, Rusya'da ise 6 bin 465 Ukraynalı asker ve subay esir bulunuyor” dedi. Ukrayna'nın çatışmalar sırasında büyük kayıplar vermeye devam ettiğini öne süren Putin, “Hesaplarımıza göre çatışmalara geri dönemeyecek olanlar da dahil Ukrayna her ay 50 bine yakın asker kaybediyor. Rusya'nın telafisi olmayan kayıplarının oranı ise Ukrayna'nın 5'te biri” ifadelerini kullandı.

Putin ayrıca Ukrayna'nın ayda ortalama 30 bin kişiyi askere aldığını son aylarda ise Ukrayna'da seferber edilen kişi sayısının 50-52 bin seviyesine ulaştığını aktardı. Ayrıca batılı ülkelere bağlı paralı askerlerin de Ukrayna'daki çatışmalarda kaybedildiğini söyleyen Putin, Ukrayna'da hayatını kaybeden Rus gazetecilerle ilgili rakamlara değinerek, “En az 30 insanımız, gazetecimiz hayatını kaybetti. Ve hiç kimse bize onlara ne olduğunu soruşturma imkanı vermiyor” dedi.

SİLAH TEDARİĞİ 

Batılı ülkelerin Ukrayna'ya sağladığı uzun menzilli silah desteğini de eleştiren Rusya lideri, “Bu gibi eylemler nihai olacaktır ve en yüksek çatışma seviyesine ulaşmıştır. Ayrıca uluslararası ilişkileri yok edecekler ve uluslararası güvenliğe de zarar verecekler. Eğer birileri bizim topraklarımızı vurmak ve bize sorun yaşatmak için bu tür silahları çatışma bölgesine göndermenin mümkün olduğunu düşünüyorsa, bizim neden aynı sınıftaki silahlarımızı Rusya'ya yönelik bunu yapan ülkelerin hassas tesislerine saldırı yapılabileceği bölgelere tedarik etme hakkımız olmasın? Yani karşılık daha güçlü olabilir” ifadelerini kullandı.

Rusya topraklarına saldırı düzenlenmesine neden olan ülkelerle savaşan gruplara, silah tedarik etmeyi düşündüklerini kaydeden Putin, “Aynı türden silahlar, hassas hedefleri vuracak silahlar” dedi.

TÜRK AKIMI 

ABD Başkanı Biden’ın oğlu Hunter’in yargılandığı dava: Kimse hukukun üstünde değildir ABD Başkanı Biden’ın oğlu Hunter’in yargılandığı dava: Kimse hukukun üstünde değildir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Akım boru hatlarına yapılan saldırıları hatırlatırken, “Batı'nın Kiev'e sağladığı insansız botlar, Rusya'dan Türkiye'ye uzanan gaz boru hatlarına tehdit oluşturuyor” dedi.

Buna karşı boru hatlarını korumaya çalıştıklarını da belirten Putin, “Birkaç kez girişimde bulunduk. Hem Mavi Akım hem de Türk Akım'ı koruyoruz” ifadelerini kullandı.
Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilere değinen Putin, “Türkiye'nin ekonomi yönetimi son zamanlarda Batılı finans kuruluşlarından kredi, yatırım ve hibe almaya odaklanıyor. Bu muhtemelen kötü bir şey değil. Ama eğer bu Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerin kısıtlanmasından kaynaklanıyorsa, o zaman Türk ekonomisinin kazancından çok kaybı olacaktır” diye konuştu.