Osmangazi Belediyesi, geçtiğimiz Mart ayında Kavaklı Mahallesi’nde yaşanan toprak kaymasında zarar gören işyeri ve konutların büyük bölümünü kamulaştırdı.

Kamulaştırmaların tamamlanmasının ardından riskli binalar yıkılarak, bölge yeşil alana dönüştürtülecek.

Kavaklı Mahallesi Üftade Sokak’taki Uğur Apartmanı’nın bahçesinde 25 Mart 2021 tarihinde yaşanan toprak kayması sonucu, Kazım Baykal Caddesi üzerinde yer alan Uğur Apartmanı (A-B Blok), Üçyıldız Apartmanı, Uzunoğlu Apartmanı (A-B Blok) ile Yenigün İşhanı ve Sütmen İş Merkezi zarar gördü. Binalar, can ve mal kaybı yaşanmaması için boşaltılarak mühürlendi. Osmangazi Belediyesi, bölgede yapılan jeolojik-jeoteknik etüt çalışmalarının ardından can güvenliği için yaşamanın son derece tehlikeli olduğu tespit edilen 98 mesken, 141 iş yeri olmak üzere toplam 239 bağımsız bölümün kamulaştırılması için çalışma başlattı. Bu konuda yoğun bir mesai harcayan Osmangazi Belediyesi, 108 hak sahibi ile anlaşma sağlamayı başardı. Bölgede şuana kadar toplam 2 bin 626 metrekare alan kamulaştırılırken, yapılan kamulaştırmalar için hak sahiplerine toplam 23 milyon 958 bin TL ödeme yapıldı.

“BÖLGEYİ YEŞİL ALANA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Bu ‘Belediye’ çalışanlarına, ‘Piyango’ gibi promosyon! Bu ‘Belediye’ çalışanlarına, ‘Piyango’ gibi promosyon!

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yaşanan üzücü olay sonrası vatandaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye sokmamak adına yetkili kurumlar tarafından bölgede hızlı bir şekilde çalışmalar başlatıldı. Bölgedeki binalar boşaltıldı ve kamulaştırılması yönünde karar alındı. Osmangazi Belediyesi olarak meclis kararı alarak ilçe sınırlarımız içerisinde yer alan bölgedeki binaların kamulaştırılması için çalışma başlattık. Şuana kadar 239 bağımsız bölümün 108’i ile anlaşma sağladık. Kamulaştırmalar için 23 milyon 958 bin TL ödeme yaptık. Kalan diğer bölümleri de en kısa sürede kamulaştırarak riskli binaların yıkımını başlatacağız. 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kalan bu bölgedeki binaların yıkılmasının ardından elde edilecek alanı yeşil alana dönüştüreceğiz” diye konuştu.