Opr. Dr. Oktay Çelik, yazılı açıklamasında, kanser ve açlık ilişkisinin sürekli konuşulan ve ramazan ayı nedeniyle de gündemde olan bir konu olduğunu hatırlatarak kemoterapi, radyoterapi gibi aktif tedavi alan ve yakın tarihte ameliyat olmuş hastalara hekimlerine danışmadan oruç tutmamalarını tavsiye etti.


Çelik, akut tedavi döneminde kemoterapi ve radyoterapinin ameliyat olan hastaya ciddi bir yük bindirdiğini vurgulayarak şunları kaydetti: "Hastayı ciddi manada yoksunluk sendromuna, açlığa sürüklemekte. Hastaların özellikle sıcak havalarda  aç ve susuz kalırlarsa vücutlarındaki dengelerin bozulacağını biliyoruz. Uygulanan tedavinin, bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık, ağrı, ishal veya kabızlık gibi pek çok yan etkisi olabiliyor. Söz konusu yan etkiler nedeniyle iştah azalıyor ve dolayısıyla vücuda kalori alımında da azalmalar oluyor. Aynı zamanda tedavi sırasında kişiyi birçok yönden etkileyen ilaçlar, vücuttan ancak böbrek ve karaciğer yoluyla atılıyor. Bu nedenle kemoterapi alan kişilerin sıvı ve gıda alımı hem tedavinin devam etmesi hem de tedavinin yan etkilerinden korunması için oldukça önem taşıyor."

Oruç sırasında beslenme ve uyku düzenindeki değişikliklerin, vücudun dengesini etkileyebildiğini anlatan Çelik, kabızlık, sıvı ve tuz kaybının bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve strese neden olabildiğini belirtti.

Kemoterapide beslenme Kemoterapide beslenme

Çelik, kanser tedavisi sırasında kişilere oruç tutmayı önermediklerini belirterek, şu tavsiyelerde bulundu: "Ancak kanser tedavisini tamamlamış ve takipte olan kişiler örneğin meme kanseri ameliyatı olmuş bir hasta aradan 5-6 ay bir süre geçmişse, aktif tedavisi bitmişse bu hastaların aynı yıl içinde oruç tutmalarına müsaade edebiliyoruz. Hastanın oruç tutabilmesi için gastrointestinal sistem dışında bir tümör ve hastanın tedavisinin de hastayı hırpalayacak bir düzeyde olmaması gerekiyor. Akut dönemde dediğimiz bizim kemoterapi, radyoterapi yoğun aldığı dönemde ise hiçbir şekilde oruç tutmalarını önermiyoruz. Özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda oruç tutarlar ise ; vucutlarında ciddi manada vitamin, gıda, su açısından eksikliğin oluşabileceği bir ortamda hekimlerine danışmadan herhangi bir şey yapmalarını önermiyoruz. Her koşulda, kanser tedavisi gören kişilerin yaz aylarını vücutlarını zorlamadan, bol sıvı alarak, serin ve gölgede istirahat ederek geçirmelerini öneriyoruz."