Macaristan'ın yeni Cumhurbaşkanı Sulyok oldu Macaristan'ın yeni Cumhurbaşkanı Sulyok oldu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın ateşkes ve esir takası için yaptığı karşı teklifin ardından basın toplantısı düzenledi. Netanyahu, Hamas’ın ateşkes teklifini reddederek, "Tam ve nihai bir zaferden başka çözüm yok" dedi. Gazze’deki savaşın yıllar ya da on yıllar değil "aylar" içinde kazanılacağını iddia eden  Netanyahu, "Başından beri mutlak zaferi hedef olarak belirledim ve bundan daha azına razı olmayacağız” şeklinde konuştu.

"Ateşkes şartları yeni bir katliama davetiye çıkarır"

Hamas’ın ateşkes şartlarını “hayal ürünü” olarak nitelendiren Netanyahu, "Hamas'ın az önce duyduğumuz hayal ürünü taleplerine teslim olmak esirlerin özgürlüğüne kavuşmasını sağlamayacağı gibi, sadece yeni bir katliama davetiye çıkarır” diye konuştu.

Refah’a operasyon emri

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde elde ettiği başarıları "eşi benzeri görülmemiş" olarak nitelendiren Netanyahu, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını eleştirenlere tepki gösterdi. Netanyahu, İsrail ordusunun Han Yunus'tan sonra Refah'ta savaşmaya hazırlandığını açıklayarak, İsrail ordusuna Refah’a operasyon düzenlemesi için emir verdiğini aktardı.