banner5

banner4

30.03.2020, 10:50

Neden ille de sokağa çıkma yasağı?

Koronavirüs salgını Türkiye’de maalesef hızlı ilerliyor. Bunun sebebi de bana göre sorumsuz davranan insanlardır. Şimdi devlet mümkün olduğunca tedbirleri alıyor. Şunu diyenler var: “Devletin aldığı tedbirler yetersiz. Bana evde kalmamı öneriyor ama 2 gün işe gitmesem, aç kalırım.” Kardeşim birincisi hiçbir şey senin canından kıymetli değil. İkincisi devlet esnek çalışma düzeni kuralını getirdi. Bu kural sadece kamu kurumlarına getirilmiş bir kural değildir. Özel sektörü de kapsıyor. Ve senin çalıştığın iş yeri bunu uygulamıyor ve çalışanının sağlığını koruyacak adımlar atmıyorsa, zaten orada bugüne kadar can güvenliğin olmadan çalışmışsın demektir. Yapacağın şey bu durumdaki kurumu devlete bildirmektir.

Öyle bir süreçten geçiyoruz ki, Türkiye’de iktidar ya da muhalefet diye bir anlayışın ötesinde hep birlikte ‘iktidar’ olarak sağlığımızı korumak adına hareket etmeliyiz. Yine hep birlikte koronavirüse karşı ‘muhalefet’ edeceğiz. Bunun üçüncü bir şıkkı yok bana göre. Sevin ya da sevmeyin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve hükümete destek vereceğiz ve süreci aşmaya çalışacağız.

Tespit ettiğimiz eksikleri de eleştiri yöntemiyle değil de öneri yöntemiyle hükümetin önüne sereceğiz. Süreç bunu gerektiriyor.

Bir de özellikle bazı kesimler ille de “sokağa çıkma yasağı gelmeli” diyor. Hatırladığım kadarıyla bunu dünya genelinde Hindistan kısmen yaptı. Belki Türkiye’de sokağa çıkma yasağı da gelecektir. Süreç nasıl gelişecek bilmiyoruz. Ama sokağa çıkma yasağı gelmesine sebep de yine insanların duyarsız davranması olacaktır. Ne diyecek devlet? “Siz laftan anlamıyorsunuz, ben de o zaman sokağa çıkma yasağı getiriyorum”. Yasak geldi diye mi bu sefer çağrılara kulak verilecek? Bu çok anlamsız bana göre. Çünkü eminim sokağa çıkma yasağı gelirse, bu sefer de “yasakçı zihniyetteki hükümetten başka ne beklenirdi” diyenler de çıkacaktır.

Son olarak şunu söylüyorum: Ne kadar mümkünse o kadarını yapmak suretiyle lütfen yapılan çağrılara kulak verelim ve evde kalalım.

Kalın sağlıcakla.

Yorumlar (0)
banner26
22°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:30
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:32
Yatsı 22:16
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P