22 Mart 2024 akşamı Rusya'nın başkenti Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen saldırı, Rusya’nın son yıllarda gördüğü en büyük saldırıydı.

Moskova’nın dışında yer alan Crocus Belediye Salonu, Kremlin’e 20 kilometre uzaklıkta. Burada Cuma akşamı yerel saatle 20:00’de, Picnic adlı bir rock grubunun konseri başlayacaktı.

Saldırganlar bu konserin başlangıcından dakikalar önce binanın fuayesine girdi.

Olay anının videolarında, üzerlerinde kamuflaj kıyafeti olan dört kişinin bu alanda önlerine çıkan insanlara ateş açarak, binanın içindeki konser salonuna doğru ilerlediği görüldü.

Konser için 6 binden fazla kişi binaya gitmişti.

Ölü sayısı Cuma akşamından beri artıyor. Yetkililer yanan binanın çökmesiyle oluşan enkazın kaldırılması sırasında yeni cesetlere ulaşıyor.

Cumartesi öğleden sonra, ölü sayısı 133 olarak açıklanmıştı. Picnic grubunun üyeleriyse saldırıyı yaralanmadan atlattı.

Ölenler arasındaki en yaşlı kişinin 70’lerinde olduğu ve en gençlerinse yaşı açıklanmayan üç çocuk olduğu duyuruldu. En az 60 kişinin de ağır yaralandığı, ölü sayısının artabileceği açıklandı.

Saldırıya uğrayanların büyük kısmı, Moskova’nın kuzeybatı ucundaki kentler olan Krasnogorsk ve Khimki’dendi.

Kremlin'den aktarılana göre, Rusya FSB güvenlik servisi Başkan Vladimir Putin'e, Moskova yakınlarındaki ölümcül saldırı sonrasında 11 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bunların dördünün doğrudan olaya karıştığı belirlendi.

Interfax'ın aktardığına göre Kremlin, daha fazla suçlunun belirlenmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

FSB güvenlik servisinin aktardığına göre, terör saldırısının faili olduğundan şüphelenilen dört kişi, bugün erken saatlerde Rusya'nın Ukrayna sınırına doğru giderken yakalandı.

Şüphelilerin Ukrayna tarafında bağlantıları olduğu belirlendi.

FSB, saldırının dikkatle planlandığını söyledi.

DAEŞ, saldırının arkasındaki dört saldırgana ait olduğunu iddia ettiği bir fotoğraf yayınladı.

Amaq haber ajansı Telegram sosyal medya kanalında, saldırının fotoğraftaki 4 kişi tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

Amaq, güvenlik kaynaklarına atıfta bulunarak yaptığı açıklamada, "Saldırı, DAEŞ ile İslam karşıtı ülkeler arasında yaşanan şiddetli bir savaş bağlamında gerçekleşti" diye ekledi.

Uzmanlara göre son dönemlerde terör örgütü DAEŞ Rus lider Vladimir Putin'in yönetimine karşı çıkıyor.

Washington merkezli bir araştırma grubu olan Soufan Center'dan Colin Clarke, "DAEŞ son iki yıldır Rusya'ya odaklanmış durumda ve propagandalarında Putin'i sık sık eleştiriyorlar" diye konuştu. Uzmanlara göre DAEŞ, Rusya'yı "düzenli olarak Müslümanlara baskı yapan faaliyetlerin suç ortağı" olarak görüyor.

Rusya devlet medyası, yakalanan saldırganlardan birinin gözaltına alındığı görüntüleri ve yapılan sorguyu da yayınladı.

Rus haber ajansı RIA Novosti tarafından yayınlanan görüntülerde bir asker postalının üzerine yüzüstü yatırılan saldırgan kendisi hakkındaki soruları yanıtlıyor.

Adının daha sonra Şemseddin Fariddun olduğunu açıklayan ve 17 Eylül 1998'de dünyaya geldiğini belirten adam, terör örgütünün kendisine Telegram'dan ulaştığını söyledi.

Telegram üzerinden bazı eğitimler aldığını söylerken Fariddun, "Biz para için insanları vurduk" dedi. Fariddun, 1 milyon ruble yani yaklaşık 10 bin 800 dolar için anlaştıklarını fakat paranın yarısını alabildiklerini belirtti.

RIA Novosti tarafından yayınlanan ayrı bir videoda, Tacikçe konuşan ikinci bir adam, kamera dışında konuşan bir tercüman aracılığıyla sorgulanırken görülüyor.

Bu kişiye göre, Cuma günkü saldırının arkasındaki diğer şüpheli saldırganlarla birlikte bir pansiyonda yaşıyordu.

Adam, Abdullah ve Muhammad isimli kişilerle iletişim halinde olduğunu iddia etti ancak tam olarak kimden bahsettiği belli değildi.

Bursa’da kaybolan yaşlı kadından acı haber! Bursa’da kaybolan yaşlı kadından acı haber!

Üçüncü bir videoda, kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınan bir başka adam kendisini Rajab Alizadeh olarak tanıttı.

Kamera dışındaki bir adam ona sordu: "Moskova'dan kaçtığınızda silahlarınız vardı. Onları nereye attın? Oraya mı buraya mı?"

Yüzü ve gömleği kan içinde olan ve kafası tıbbi gazlı bezle sarılmış olan Alizadeh "yol boyunca bir yerde" dedi, ancak kendisinin ve suç ortaklarının silahlarını tam olarak nerede bıraktıklarını hatırlayamadı.

Kaynak: haberglobal.com