Bakan Şimşek: Enflasyonu düşürmeye devam edeceğiz Bakan Şimşek: Enflasyonu düşürmeye devam edeceğiz

Milyonlarca SSK'lı, Bağkur'lu, memur ve memur emeklisinin gözü temmuz ayında yapılacak zamda. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminini yükseltmesinin ardından hesap makineleri tekrar ortaya çıktı, zamlar yeniden masaya yatırıldı.

NTV'de Sibel Can'ın haberine göre; Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon farkının 6 ayın sonunda yüzde 10'u bulacağını söyledi. Toplu sözleşmede belirlenen zam oranıyla birlikte memur ve memur emeklisinin temmuz zammının yüzde 20'ye ulaşacağını belirtti. Ancak önemli olanın enflasyonu kontrol altına almak olduğunu dile getirdi.

"BEKLENTİMİZ ENFLASYONUN AŞAĞI ÇEKİLMESİ"

Yalçın, "Beklentimiz enflasyonun aşağı çekilmesidir çünkü bu artan şey bizim alım gücümüzü artırmıyor. Bizim cebimizdekini artırıyor gibi gözüküyor ama aslında alım gücümüz düşüyor." dedi.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİN ZAMMI

Türkiye İstatistik Kurumu'nun nisan ayı enflasyon oranlarını açıklamasının ardından SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 18,72'lik zammı garantiledi. Enflasyonun beklentiler dahilinde gerçekleşmesi halinde 6 ayın sonunda enflasyon farkının ise yüzde 25 olması bekleniyor.

Enflasyon farkına refah payı eklenip eklenmeyeceği ise temmuz ayında belli olacak.