Hollandalı ressam Van Gogh'un dünyaca ünlü 'Yıldızlı Gece' tablosunu andıran gökyüzünü gören vatandaşlar hafta sonu şaşkına döndü. Son yıllarda İskandinav filmlerinden sahnelerle popülerleşen aurora borealis, Dünya'ya güçlü bir solar fırtına çarpması sonucu meydana geldi. Bunun sonucunda yeryüzünün birçok noktasında gözler gökyüzüne çevrildi. Bu sırada ışıkların depremle ilgisi olduğu yönünde iddialar da ortaya atıldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, kuzey ışıklarının sırrına açıklık getirirken depremle ilişkisi olmadıklarını da söyledi.

İsrail ordusu: Gazze Tümeni Komutanı 7 Ekim'de öldürüldü, cesedi Hamas'ın elinde İsrail ordusu: Gazze Tümeni Komutanı 7 Ekim'de öldürüldü, cesedi Hamas'ın elinde

DAHA ÇOK KUTUPLARDA GÖRÜLÜYOR

Prof. Dr. Alaeddinoğlu, , "aurora borealis" adıyla da bilinen kuzey ışıklarının genellikle kutup bölgelerinde, özellikle Kuzey Kutbu'na yakın bölgelerde daha sık gözlemlendiğini söyledi.

TÜRKİYE'DE KIRMIZI, KUZEYDE YEŞİL

Kuzey ışıklarının bazı ülkelerin turizmine de önemli katkı sunduğunu ifade eden Alaeddinoğlu, "Kuzey ışıklarını görmek, fotoğraflamak isteyen birçok insan, kutuplara yakın ülkeleri ziyaret ediyor. Ekvator'a yakın ülkelerde bu ışıkların sıklıkla görülme şansı çok düşük. Ülkemizde de birkaç ilde görüldü. Vatandaşlarımız da ışıkları görme, fotoğraflama imkanı buldu. Ülkemizde kırmızı tonlarda görülen ışıklar, kuzeydeki ülkelerde yeşil tonlarda görülecektir." diye konuştu.

DEPREMLE İLİŞKİSİ VAR MI?

Bu ışıkların depremle bir ilişkisinin olmadığı bilgisini veren Alaeddinoğlu, "Kırmızı ışıklar tamamen solar fırtına denilen doğa olayı sonucu oluşuyor. Bu ışıkların ülkemizde görülmesi deprem olacağı anlamına asla gelmez." dedi.