Memur zammı ile birlikte emeklilik dahil kıdem tazminatına hak kazanarak işten ayrılanlar alacağı ücrette de artış yaşanacak. Zam oranları haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla belli oldu. TÜFE Haziran’da aylık bazda yüzde 1,64 arttı. Böylece 6 aylık memur enflasyon farkı Haziran ayı enflasyon rakamları sonrasında netleşti. Fark yüzde 19,31 oldu. Bu rakam sadece memur maaşlarını değil birçok kalemde de ödemeleri değiştirdi. Onlardan biri de kıdem tazminatı tavan ücreti. Peki kıdem tazminatı ne kadar oldu? Rakam ortaya çıktı...

Bira fiyatlarına zam sonrası indirim! Bira fiyatlarına zam sonrası indirim!

Memur zammı ile birlikte emeklilik dahil kıdem tazminatına hak kazanarak işten ayrılanlar alacağı ücrette de artış yaşanacak. Zam oranları haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla belli oldu. TÜFE Haziran’da aylık bazda yüzde 1,64 arttı. Böylece 6 aylık memur enflasyon farkı Haziran ayı enflasyon rakamları sonrasında netleşti. Fark yüzde 19,31 oldu. Bu rakam sadece memur maaşlarını değil birçok kalemde de ödemeleri değiştirdi. Onlardan biri de kıdem tazminatı tavan ücreti. Peki kıdem tazminatı ne kadar oldu? Rakam ortaya çıktı...

KIDEM TAZMİNATI TAVAN TUTARI NETLEŞTİ

Memur ve memur emeklilerinin zam oranı 3 Temmuz'da belli oldu. Kıdem tazminatı tavanı, 3 Temmuz'da memur maaşı zam oranıyla netleşti. Zam oranı ile birlikte milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı tavanı da değişti.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NE KADAR OLDU?

Ocak-haziran döneminde kıdem tazminatı tavanı 35 bin 58 lira 58 kuruş olarak uygulandı.

Zam oranı ile birlikte kıdem tazminatı tavanı 41 bin 827 liraya yükseldi.

Asgari ücret ile çalışan işçinin kıdem tazminatı tavanı ise 20 bin 2 TL olarak uygulanmaya devam edecek.

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NASIL BELİRLENİR?

Kıdem tazminatı tavan oranı memur maaş zam oranı ile belirleniyor. Bu rakam 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden belirlenecek.

Nihai rakam 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmesi sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Genelgesi ile açıklanıyor.

Kaynak: mynet