ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Hamas çok sayıda değişiklik talep etti ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Hamas çok sayıda değişiklik talep etti

Biden mesajında "Azerbaycan, özellikle Avrupa için küresel enerji güvenliğinin önemli bir dayanağı olmaya devam ediyor." ifadesini kullandı.

Mesajın devamında, 2024 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nın (COP 29) Azerbaycan'a petrol ve gaz sektöründe metan emisyonlarını sınırlandırılması ve temiz enerjiye geçişin ilerletilmesi gibi önemli küresel girişimleri ilerletmesi için eşsiz bir fırsat sunduğunu vurguladı.

Mektup, Bakü Enerji Haftası'nda ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Kaynakları Bürosu Çok Taraflı Enerji Diplomasisi Kıdemli Danışmanı Harry Kemian tarafından okundu.

COP 29 NE ZAMAN?

11 Aralık 2023'de Dubai'de düzenlenen COP28 genel kurul toplantısında bir sonraki konferansın Bakü'de düzenlenmesi kararı alınmıştı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün Kasım 2024'teki COP29'da 70 bin ila 80 bin arasında uluslararası konuğu ağırlaması bekleniyor. 

Küresel ısınma ve sera gazı salınım oranlarını azaltma amacıyla yapılan etkinlik 11-24 Kasım 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.