İsrail ordusu, 22 gündür yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni gece gündüz bombalıyor. Gazze’nin her bölgesini hedef alan İsrail saldırıları, dün akşam bölgenin kuzeyinde yoğunlaştı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 3 bin 195'i çocuk olmak üzere 7 bin 703'e yükseldi. Yaralı sayısı ise 19 bin 743'e çıktı.

Filistin Telekomünikasyon Şirketi, Gazze Şeridi'nde sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetlerinin tamamen kesildiğini duyurdu.

STARLINK UYDULARI AKTİF EDİLECEK

İsrail-Hamas savaşı! Ateşkesin saati belli oldu İsrail-Hamas savaşı! Ateşkesin saati belli oldu

Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, bölgeye internet sağlayan Starlink uydularının Gazze'de tanınmış uluslararası kuruluşlar için aktif hale getirileceğini açıkladı.

EN YOĞUN BOMBARDIMAN

İsrail ordusu, ilk olarak dün akşam saatlerinde obüs saldırılarıyla Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun Mahallesi’ne yoğun saldırılar gerçekleştirdi. Obüs saldırılarının ardından İsrail ordusu, Beyt Hanun başta olmak üzere Gazze’nin kuzeyine yoğun hava saldırısı başlattı.

İsrail’in elektriğini kestiği ve yakıt girişine izin vermediği için karanlığa bürünen Gazze’de gökyüzünü sık sık atılan bombaların ateşi aydınlattı. İsrail hava araçları yaklaşık bir saat boyunca bölgeye arka arkaya bombalar bıraktı.

Patlama sesleri, İsrail tarafındaki Sderot şehrine kadar ulaşırken, bölge sakinleri, İsrail’in bu akşam başlattığı saldırıların 7 Ekim’den bu yana düzenlenen en yoğun bombardıman olduğunu ifade ediyor. İsrail ordusu, bölgeyi hava saldırılarının yanı sıra obüsle de vurmaya devam ediyor.

'GIDA, SU VE İLAÇ TAŞIYAN TIRLARIN GİRİŞİNE İZİN VERİLECEK'

İsrail ordusu, 27 Ekim Cuma akşamı Gazze'ye yönelik 'kara operasyonlarını genişletmelerinin' ardından bugün konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail kuvvetlerinin 'hâlâ alanda olduğu' bilgisi paylaşıldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, ordunun açıklamasında, İsrail kuvvetlerinin Gazze'nin kuzeyine girdiği ve gece boyunca kara operasyonlarını genişlettiği bildirildi. 'Kuvvetlerinin halen alanda olduğunu' belirten İsrail ordusu, bugün Gazze'ye içinde gıda malzemeleri, su ve ilaç bulunan tırların girmesine izin vereceklerini açıkladı.