Bildiğiniz gibi Bursa’da seçilebilir 2 başkan adayı ile seçim sonucuna etki edebilecek 2 başkan adayı olmak üzere 4 başkan adayı var.

Ve seçilebilir adaylardan AK Parti’nin adayı mevcut başkan Alinur Aktaş bana göre favori. Ancak CHP’nin ikinci kez aday gösterdiği Mustafa Bozbey de, özellikle Yeniden Refah Partisi’nin aday çıkarmasıyla şansını biraz daha artırdı gibi görünüyor.

En azından kamuoyunda bu yönde oluşan bir algı var. Ancak algılarla gerçekler aynı şey değil. Bundan önceki seçimlerde çokça şahit olduk.

Evet İyi Parti’nin aday çıkarması Mustafa Bozbey’in, Yeniden Refah Partisi’nin aday çıkarması da Alinur Aktaş’ın aleyhine bir durum ortaya çıkarmış olabilir.

Ancak insanlar tek bir hamleye yönelik programlanmış robot değil. Bursa’da yüzde 3-4 civarında oyu olan Yeniden Refah Partisi’nin tüm oylarının kendi adaylarına gideceğini asla düşünmüyorum.

Mesela ben Yeniden Refah Partili ya da İyi Partili olsam, kendi partimin adayının seçilmesi mümkün değilse veya doğru isim değilse, şehrimin menfaatine doğru olan adaya oy veririm.

Bu nedenle Mart ayının ikinci bölümünde yapılacak hamleler, seçim sonucuna direkt etki edeceğinden çok önemli.

Ülke genelindeki ekonomik sıkıntı belirleyici unsur olsa da, adayların kim olduğu da çok önemli.

Tam da bu noktada Alinur Aktaş’ın kim olduğunu Bursalılar bence iyi biliyor. Özellikle son 3-4 yılda başarılı projelere imza attı.

Pandemi sürecinde Türkiye genelinde başarılı diyebileceğimiz birkaç belediye başkanından biri oldu. Maddi manevi desteklerle insanların ayakta kalmasında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çok önemli katkısı oldu. İnsanların oy kullanırken, bunları unutacağını sanmıyorum.

Diğer seçilebilir aday Mustafa Bozbey de Nilüfer’de 20 yıl başkanlık yaptı. Bursa’da çok biliniyor ve seviliyor.

Ancak en büyük dezavantajı bana göre CHP’nin adayı olmasıdır. CHP ülke genelinde de Bursa’da da maalesef iyi işler yapmıyor. Milletvekilleri büyük çoğunlukta mutlu azınlığı tercih edenlerden oluşuyor. Yani bireysel menfaatler şuan daha ön planda. Kendi oylarını artırmak yerine başka partilerle anlaşarak, ittifak yaparak seçim kazanmaya çalışıyorlar. Ama onda da başarılı olamıyorlar. Bunu da vatandaş net görüyor.

Seçim sonucuna etki etmesi muhtemel adaylardan İyi Partili Selçuk Türkoğlu’nun, bana göre seçimdeki hedefi Alinur Aktaş’ı seçtirmemek.

Diğer seçim sonucuna etki edecek aday olan Yeniden Refah Partisi ile Sedat Yalçın nasıl aynı yola çıktılar çok merak ediyorum. Bence yapıları uyuşmuyor.

O nedenle ben Yeniden Refah Partisi tabanından Sedat Yalçın’ın gerçek anlamda destek göreceğini düşünmüyorum.