EŞREF AYDEMİR/ SOSYAL TV 

Toplamda 250 öğrenci kapasitesi, içerisinde20 bin kitap yer alacak olan  yüksek teknolojik donanımı ve sosyal alanlarıyla her yaştan öğrenciye ve gence hizmet veren İnegöl’ün 5. Nöbetçi Kitaphanesinin açılış programı gerçekleştirildi.

İnegöl Halk Dansı grubunun gösterisi ile başlayan açılışta konuşan İnegöl Belediye Baskani Alper Taban, Yeni Kent Meydanı ve Yaşam Alanı projesi içerisinde bulunan D blokta; 250 öğrenci kapasiteli, ilk, orta, lise, lisans ve lisansüstü tüm öğrencileri kapsayan Teknolojik Donanımlı Nöbetçi Kitaphanenin yapımı tamamlandığının müjdesini verdi. “Genç kardeşlerimizin için açtığımız bu mekanlara olan yoğun ilgiden memnunuz” diyen ve eğitime her zaman destek verdiklerini ifade eden Başkan Taban, gençler için yeni ve modern bir yeni buluşma merkezi oluşturduklarını söyledi. 

Büyükşehir’de yeni atama. Bu ne diyeceksiniz? Büyükşehir’de yeni atama. Bu ne diyeceksiniz?


İnegöl Belediye Baskani Alper Taban sözlerinin devamında, “5. Nöbetçi Kitaphanemizin yer aldığı D blok 2 katlı ve 1440 m2 alandan oluşuyor. Zemin katta; Çocuk Kütüphanesi, Ortaokul Kütüphanesi, Grup Etüt Odası, Danışma ve bekleme alanları bulunuyor. 1. Katta ise; Lise, Lisans ve Lisansüstü seviyeleri için bireysel çalışma alanları, Grup Çalışma Alanı, Araştırma Alanı ve bekleme alanı bulunmakta.  Randevulu sistemle çalışacak Nöbetçi Kitaphanemiz toplam 250 öğrenci kapasiteli. Zemin katta 110, 1. Katta 140 öğrenci aynı anda faydalanabilecek”

GENÇLERİMİZ MERKEZDE
Şehrin merkezinde Yeni Kent Meydanı ve Yaşam Alanı projesinin merkezinden Teknolojik Donanımlı Nöbetçi Kitaphanenin oluşturduğunu kaydeden Başkan Taban, “İlk günden beri belediye hizmet binamızın da içerisinde bulunduğu Yeni Kent Meydanı ve Yaşam Alanı projesinin şehrin 7/24 yaşayacak ve her yaştan bireye hizmet edecek bir proje. İşte bu alanda en önemli payı da gençlerimize ayırdık. 2 katlı D blok binasını öğrencilerimize ve gençlerimize tahsis ettik”diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman ise gençlerin çok güzel vakit geçirebilecekleri güzel bir kütüphanenin açılışını gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Bu mekanın tamamıyla ilgili de söylenecek çok şey var. Böylesine güzel bir meydan olması, hükümet binasının da kaldırılarak orada da güzel bir meydan oluşturulması, İnegöl’ümüzün merkezinde böylesine ferah alanlar oluşturulması çok kıymetli. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ 

Geçmiş Dönem Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Bursa Milletvekili Mustafa Varank, “İnegöl'de biz sadece Türkiye'ye örnek olmayacak tüm dünyaya örnek gösterilebilecek en güzel belediyecilik örneklerini göstermek için bir gayrette çalışıyoruz. Şu meydanın şehre kattığı havayı emin olun her gördüğümde takdirle karşılaşıyor karşılıyorum işte bunun gibi hizmetlerimize milletimizin bize verdiği Bursalı hemşerilerimizin bize verdiği destekle İnşallah devam etmeye gayret göstereceğiz.  31 Mart seçimlerini geride bıraktık milletimiz, takdirini bazı şehirlerde bazı ilçelerde bizden yana bazı ilçelerimizde de bazı şehirlerimiz de de farklı adaylardan yana kullandı. Milletimizin takdiri her şeyin üzerindedir eğer biz bu seçimde dediğimiz başarıyı gösteremediysek burada hatayı da kusuru da eksiği de kendimizle arayacağız. Nereleri eksik bıraktık nerelerde vatandaşlarımızı yeterince bilgilendiremedik, nerelerde vatandaşımızın gönlüne giremedik. Bunların muhasebesini tek tek yapacağız ve İnşallah vatandaşlasın bir bize verdiği bu mesajı değerlendirerek önümüzdeki dönemde hem hizmetlerimize devam edeceğiz ama aynı zamanda vatandaşımızın gönlündeki yerimizi tekrar sağlamlaştırmak için de gayret göstereceğiz. İşte bugün seçim sonrasında bayramın ertesinde hemen bir hizmet açılışıyla vatandaşlarımızın huzurundayız.  Şu güzel kütüphane buradaki her bir erkeğe hiç arkadaşımızın emin olun bir numaralı uğrak noktası olacak ailelerimizin güvenle gönül rahatlığıyla benim çocuğum, acaba akşamın saat bu saatinde nerede olduğu düşüncesinden kurtularak.  Ailelerimizin de en fazla takdir ettiği hizmetlerden bir tanesi olacak Alper başkanımıza biraz önce sordum dedim ki bu projenin ilk tasarımında böyle bir kütüphane var mıydı? Dedi ki Sayın Bakanım hayır biz burayı aslında bir hizmet binası olarak tasarlamıştık ama gördük ki artık öyle hizmet binalarına ihtiyaç yok.  Biz bu mekanı İnegöllü hemşerilerimiz için yine gelin genç insanlar için yavruları için kullanabiliriz.  İşte tasarımımızı değiştirdik ve bu binayı gerçekten örnek bir kütüphane haline getirdik” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ve kütüphanenin gezilmesiyle açılış sona erdi. Protokol üyeleri kütüphane içerisinde öğrencilerle sohbet edip merkez hakkında değerlendirmelerde de bulundu.