Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, başkent Tiflis'te bulunan Hükümet Yönetimi binasında düzenlediği özel basın toplantısında kameralar karşısına geçerek görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Sağlık alanında yeni düzenlemeler içeren teklif Meclis'te kabul edildi Sağlık alanında yeni düzenlemeler içeren teklif Meclis'te kabul edildi

Garibaşvili, “Değerli arkadaşlar, heyet ile görüştüğümüz karar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istiyorum. Bugün Başbakanlık görevinden ayrılıyorum. Geçtiğimiz yılın sonunda, üç yıllık faaliyetlerim hakkında kapsamlı bir raporu kamuoyuna sundum. Bildiğiniz gibi en zor dönemde, iç ve dış siyasi, ekonomik ve sosyal kriz şartlarında ikinci dönem hükümet başkanı olarak göreve başladım. Ben açıkça ülkemize hizmet ettim. Ülkemizin ve halkımızın çıkarlarını tavizsiz savundum ve bu dönemde ekiple birlikte elde ettiğimiz sonuçlardan gurur duyuyorum" şeklinde konuştu.

"Başkalarına fırsatlar verilmeli"

Garibaşvili, "Siyasi ekibimizin gücünü gösteren temel faktörlerden biri iç demokrasidir ve bunun en belirgin tezahürü rotasyon ilkesidir. Ekipte pek çok başarılı lider var ve başkalarına fırsatlar verilmesi gerekiyor. Dahası, yeni zorluklarla karşı karşıya olduğumuz için, sonbahardaki seçimlerde yeni bir parlamento seçeceğiz ve Gürcü Hayali Partisi, daha büyük hedeflere ulaşmak üzere ilerlemeye devam etmek için ikna edici bir seçim zaferine hazırlanmalı. Bu siyasi gerçekliğe dayanarak siyasi konseyden parti başkanlığı teklifini aldım, 1 Şubat'ta bu konuyla ilgili kongre yapılacak. Desteklerinden dolayı ekip arkadaşlarıma, eşime, çocuklarıma ve velilerime teşekkür ediyorum. Umarım artık ailemle daha fazla vakit geçirebilirim. Vatanımıza barış, refah ve birlik diliyorum" ifadelerini kullandı.