NASA, uzayda ve Dünya'da iletişimi kesintiye uğratma potansiyeline sahip güçlü güneş patlamaları konusunda uyarıda bulundu. NASA, Güneş'te 10 Mayıs Cuma günü güçlü bir güneş patlaması yaşandığını duyurdu. NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi, X3.9 olarak sınıflandırılan bir güneş patlaması görüntüsünü de yakaladı.

ASELSAN EJDERHA, elektronik harpte fark oluşturacak ASELSAN EJDERHA, elektronik harpte fark oluşturacak

GÜNEŞ

İletişim kesintisi yaşanabilir

ABD'deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi de (NOAA), Güneş yüzeyinde şiddetli bir jeomanyetik fırtına tespit ettiklerini açıkladı. Jeomanyetik fırtınaların Dünya'ya yakın yörüngedeki ve yüzeydeki altyapıyı etkileyerek iletişimi, elektrik şebekesini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonların kesintiye uğratabileceği uyarısında bulunuldu.

AA-20240510-34526297-34526291-GUNESTE_OLAGANUSTU_AKTIVITE_ABDDE_JEOMANYETIK_FIRTINAYA_YOL_ACTI

Patlamanın ardından Yeni Zelanda'da kuzey ışıkları görüldü

Açıklamada jeomanyetik fırtınalar aynı zamanda Dünya’daki muhteşem kutup ışıklarını da tetikleyebileceği aktarılırken, şiddetli bir jeomanyetik fırtınanın, kutup ışıklarının Alabama ve Kuzey Kaliforniya kadar güneyde görülme potansiyelini de içerdiği belirtildi. Diğer yandan güneş patlamasının ardından Yeni Zelanda'da ise kuzey ışıklarının görüldüğü de belirtildi. Pek çok sosyal medya kullanıcısı bölgeden fotoğraf paylaştı.

GNPZI2IWsAIdecD

Güneş'te 2017'den bu yana en büyük patlama, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansına (NASA) ait Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından 15 Aralık 2023'te görüntülenmiş, patlamanın Dünya'daki radyo sinyallerini geçici devre dışı bıraktığı duyurulmuştu. NASA'ya göre, Güneş yüzeyindeki patlamalar, radyo frekansları, elektrik şebekeleri ve navigasyon sinyallerinin yanı sıra uzay araçları ve astronotlar için de risk teşkil edecek güçlü enerji dalgaları oluşturuyor.

Güneş patlamaları 5 kategoriye ayrılıyor

Güneş patlamaları, Güneş'te aniden açığa çıkan büyük enerji patlamalarıdır. Patlama gücüne ve etkisine göre A, B, C, M ve X olarak 5 kategoriye ayrılırlar. M ve X sınıfı patlamalar ise en tehlikeli olanlardır.

Dünya'daki radyo iletişimi ve elektrik şebekeleri üzerinde olumsuz etkilere neden olan Güneş patlamaları 11 yıllık bir döngüye sahiptir.