Seçimden sonra alınan ekonomi kararlarının ardından piyasalardaki yükseliş devam ediyor. 

Fiyatı ons altın ve dolar/TL'nin değerine göre belirlenen gram altıntarihi zirvesini 1997 liraya çıkardı.

Özgür Erdursun 'bu tarihe dikkat' diyerek açıkladı Özgür Erdursun 'bu tarihe dikkat' diyerek açıkladı

ONS ALTINDA ÇARPICI TAHMİN

Altın piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ABD Merkez Bankası Fed'in olası faiz indirimi beklentisi ile değil, çatışmaların yarattığı jeopolitik gerginlikler ve yükselen petrol fiyatının da dolar/ons fiyatına etki ettiğini ifade ediyor. Yıldırımtürk "2055 dolar civarında seyreden altının ons fiyatını ilk etapta 2150 dolar seviyesinde görebiliriz" ifadelerini kullandı. Brent petrolün varil fiyatı 78 doların hemen altında seyrediyor.

GRAM FİYATI KAPALIÇARŞI'DA 2 BİN 100 LİRAYI GEÇEBİLİR

Dolar fiyatının bugünlerde 30 TL düzeyinde olduğu ve TCMB'nın dolar fiyatını aylık mevduat faizi kadar artırmaya müsade eden, kontrollü kur politikası uyguladığı, bu gerekçe ile dolar fiyatının şubat ayı başında 31 TL olabileceği söyleyen Yıldırımtürk "Bu nedenle halen 2070 TL olan 24 Ayar altının gram fiyatının ay sonuna veya şubat ayı başına kadar 2100 TL olma olasılığı bulunuyor" diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta ABD enflasyon verileri aylık bazda yüzde 0,1 azalış ve yıllık bazda yüzde 1 artışla beklentilerin altında kalmıştı. ABD Merkez Bankası'nın daha önce yayımladığı tutanaklara göre 2024 yılında bankanın faiz indirimlerine gitmesi beklenirken, son enflasyon verileri ışığında bu indirimlerden ilkinin uzmanlar tarafından Mart ayının sonunda yapılacağı öngörülüyor.