Mısır'ın El Ariş Havalimanı'ndan hareket eden uçaklar, Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Gazze'ye yönelik sağlık yardımları, hastalar ve yaralıların Türkiye'ye transferi için bugün Mısır'da yürüttüğü yoğun görüşme trafiğinin ardından, bazı hastalarla birlikte Mısır'dan Ankara'ya döndü.

İsrail'in saldırısı altındaki Gazze'den çıkarılarak, El Ariş Havalimanı'na ambulanslarla getirilen ve Cumhurbaşkanlığı'na ve Milli Savunma Bakanlığı'na ait uçaklara yerleştirilen hastaları, Esenboğa Havalimanı'nda sağlık ekipleri karşıladı.

Prof. Dr. Ercan’dan korkutan deprem açıklaması! 7.9 büyüklüğünde depremi görecektir Prof. Dr. Ercan’dan korkutan deprem açıklaması! 7.9 büyüklüğünde depremi görecektir

Uçaklardan ambulanslara nakledilen hastaların tedavilerinin Bilkent Şehir Hastanesi'nde yürütüleceği öğrenildi. Hastaların sağlık durumunu yolculuk boyunca Türkiye'den getirilen 9 kişilik uzman sağlık personeli takip etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Gazzeli kardeşlerimiz için çabalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. 22 Ekim 2023 tarihinde Bakanlığımızdan 20 kişiyi ivedilikle bölgeye gönderdik. Dün 8 sahra hastanesi, 20 ambulans, jeneratör ve tıbbi malzemenin bulunduğu kargo uçakları Gazzeli kardeşlerimiz için Mısır'a gönderildi. 14 Kasım'da Mısır Sağlık Bakanı yeni bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdik. Bu görüşmede Gazze'de bulunan kanser hastalarının Refah Sınır Kapısı üstünden Mısır'a geçmesi konusunda mutabık kaldık.  Uluslararası sağlık diplomasisi ve sahada yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, 27 hasta ile 13 refakatçinin Cumhurbaşkanlığımıza ve Milli Savunma Bakanlığımıza ait uçaklarla Türkiye’ye getirilmesiyle önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Mısır'ın Refah Sınır Kapısı üzerinden hasta nakline izin verdiği ilk ülke Türkiye'dir. Misafirimiz olarak ülkemizde bulunan kardeşlerimizin tedavilerine Ankara'da şehir hastanesinde devam edilecektir. şeklinde konuştu.