Gazze'deki çatışmalarda öldürülen İsrail askeri sayısı 75'e yükseldi Gazze'deki çatışmalarda öldürülen İsrail askeri sayısı 75'e yükseldi

İsrail gece saatlerinde Gazze Şeridi'nin güneyini bombaladı. İsrail savaş uçakları Gazze'nin güneyindeki Zehra bölgesinde bulunan Vefa Hastanesi'ni vurdu.

Filistin haber ajansının aktardığına göre hastanede 80 yaşlı tedavi görüyordu. Vefa, Gazze'de yaşlılar için rehabilitasyon merkezi olarak hizmet veren tek merkezdi.

Yine Gazze'nin güneyinde yer alan Han Yunus kentinde ise bir bina vuruldu. Aralarında çocukların da bulunduğu en az 26 kişi hayatını kaybetti. İsrail ordusu Gazze dışında işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentini de hedef aldı. Drone saldırısında en az 5 kişi hayatını kaybetti.

İSRAİL ORDUSU, ŞİFA HASTANESİ BOŞALTMAYA BAŞLADI

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı kaynakları, İsrail ordusunun, hastane idaresinden, hastaların, yaralıların, yerinden edilmiş kişilerin ve sağlık personelinin bulunduğu Şifa Hastanesinin boşaltılmasını istediğini kaydetti.

Çatışmalardan kaçıp hastaneye sığınanların ve hastaların çoğunun hastane dışına sürüldüğü ifade edildi.

Gazze Sağlık Bakanlığı, hastanede yaklaşık 450 kadar hastanın kaldığını ifade etti.

İsrail ordusu hastanenin boşaltılması için bir saatlik süre tanıdığını açıkladı.

Öte yandan İsrail ordusunu Şifa Hastanesine yönelik kuşatmasının devam ettiği ve hastane içinde arama ve kazı çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

ŞİFA HASTANESİNE BASKIN

İsrail ordusu, Gazze'de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu, bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesine 15 Kasım'da baskın düzenlemişti.