Türkiye genelinde yükselen enflasyon, emeklilerin maaşlarını hızla eritiyor.  SSK Bağkur ve Emekli Sandığı emekli maaşı zammı yüzde 49,25 oldu.

En düşük emekli maaşı 2500 liralık artış ile 10 bin liraya yükseldi.

Taşıt sayısı 29 milyona yaklaştı Taşıt sayısı 29 milyona yaklaştı

Ancak yeni yılda emekli maaşlarına yapılan zamlar emekliler tarafından yetersiz bulundu.

Seçim öncesi seyyanen zam sesleri yükselmeye başladı.

Peki emekliye yeni bir ek zam yapılacak mı?

Ankara’dan kulis bilgisini paylaştılar.

10 Mart’tan sonra 4 bin TL seyyanen zam iddiası emeklileri heyecanlandırdı. 

Kulislerde 10 Mart tarihi öne çıkarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklamalar merakla bekleniyor.

4 BİN TL'YE KADAR ZAM BEKLENTİSİ

TGRT Haber Ankara temsilcisi Zeliha Bedir, Ankara kulislerinden edindiği bilgileri canlı yayında paylaştı. Bedir'e göre, yerel seçimlerde emekliler kritik bir grup olacak.

Bedir, "10 Mart'tan sonra emeklilere 4 bin TL seyyanen zam yapılacağı konuşuluyor. Bu, emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesi ve ev kadınlarına yönelik düzenlemelerin de torba yasada konuşulan diğer başlıklar arasında yer aldığı bir paketin parçası" şeklinde konuştu.

BAYRAM İKRAMİYELERİNE DE DÜZENLEME

Tüm bunların yanında emekli bayram ikramiyeleri için de artış yapılacağı dile getiriliyor. Burada da iki formül öne çıkıyor.

İlki yüzde 50 zam yapılarak 2 bin TL olarak ödenen bayram ikramiyesinin 3 bin TL’ye yükseltilmesi. İkincisi ise tıpkı Cumhuriyet İkramiyesi gibi yüzde 150’lik zam ile 5000 TL’ye yükseltilmesi.

EMEKLİYE İNDİRİMLİ KART

Öte yandan yerel seçimler öncesi dönemde emekliler için bazı yeni uygulamaların devreye alınacağı da konuşuluyor. Onlardan bir tanesi de 65 yaş üstü emeklilere verilmesi planlanan özel kartla, çeşitli indirimlerden yararlandırılması bulunuyor.

Kaynak: TGRT Haber