Çalışmayan emeklilere 5 bin lira tutarındaki tek seferlik ikramiye ödemelerine 11 Kasım itibarıyla başlanacak.

SGK ödemeleri 11-12-13 Kasım'da, Bağ-Kur 14 Kasım'da yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim'deki kabine toplantısının ardından "Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapmayı kararlaştırdık. Bütçemize maliyeti 61 milyar lirayı geçen bu ödemeler, kasım ayının ilk yarısı itibarıyla emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacak." demişti.

İkramiyenin sadece çalışmayan emeklilere ödeneceği belirtilmişti.

Emeklilere yapılacak 5 bin liralık ödemeyle ilgili önerge Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunularak Meclis'ten geçmişti.

ERDOĞAN'DAN EMEKLİ ZAMMI VE ASGARİ ÜCRET MESAJI

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ekonomi gündemine de değinen Erdoğan asgari ücret zammıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

ABD'li kahve zinciri Starbucks'ın piyasa değerinde büyük düşüş ABD'li kahve zinciri Starbucks'ın piyasa değerinde büyük düşüş

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Küresel gündemi de meşgul eden enflasyon sorunu ile mücadelede kararlıyız.

Enflasyonun belini kırdık, etkilerini de önümüzdeki süreçte sileceğiz. Biz hep çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik ve hamdolsun sözümüzü tuttuk.

Asgari ücrete cumhuriyet tarihinde yapılmamış oranda zam yaptık. Emeklilerimizin maaşlarını artırdık ve onları daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik ve çok yakında uygulayacağız.

Biliyorsunuz emeklilerimizi kısa vadede rahatlatacak 5 bin liralık ikramiye ödemelerini de bu ay içerisinde yapmayı planladık.

Aldığımız tedbirlerle yapacağımız ödemelerle emekli ve çalışanlarımızın yanında durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz.

Asgari ücret konusunun kendi takvimi var biliyorsunuz. İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum.