SSK ve Bağkur emeklilerinin ek zammı Meclis'ten geçti. Zam oranları memur ve SSK, Bağkur emeklileri için yüzde 49.25 ile eşitlendi. En düşük emekli maaşı da 7500 liradan 10 bin TL'ye yükseltildi. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından hesaplara yatacak. Ek zamlı maaşlar Resmi Gazete'de yayımlanmadan seçim öncesi kulisler yeniden hareketlendi. Emekliler için yeni bir zam iddiası daha ortaya atıldı.

Ekonomi Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, canlı yayında en düşük emekli maaşı için rakam vererek 15 Mart'ı işaret etti. Türk-İş'in Ocak ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre açlık sınırı 15 bin 048 TL’ye, yoksulluk sınırı 49 bin 019 TL'ye yükseldi.

Oğuz Sözcü TV'de katıldığı yayında, Açlık sınırı 15 bin 48 rakamına dikkati çekti.

BOTAŞ'ın şubat ayında doğal gaz zammı yapılmayacağı haberine de Oğuz, "1 Nisan şakasına hazır olsun. Barajlanmış bu zamlar üstümüze seçimden kapaklar açıklacak" yorumunu yaptı.

Altında yükseliş devam ediyor Altında yükseliş devam ediyor

Oğuz, "15 bin 48 lirayı önümüzdeki ay Türk -İş üzerine de yüzde 5-10 koyacaksa, asgari ücrete biraz daha yaklaşacak." dedi.

Oğuz şu ifadeleri kullandı:

"Büyük ihtimalle martın 15'inde filan hükümet, emekli oy verebiliyor ya, en düşük emekli maaşını açlık sınırın 2 lira üstüne taşıyacak. 16 bin 550 edecek büyük ihtimalle."