SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emekli maaş zammı sonrası bu kez gözler ikramiye ödemelerine çevrildi. Şu an 2 bin TL'den Ramazan ve Kurban Bayramı’nda toplamda 4 bin TL ödenen emekli bayram ikramiyesinde artış için iki formülün masada olduğu belirtiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımları atmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Memur maaşına enflasyon farkı garanti Memur maaşına enflasyon farkı garanti

3879383

Bakan Işıkhan'dan emekli ikramiyeleri açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan katıldığı canlı yayında, "Emeklilerimize bir seferlik beş bin lira destek verdik. Emeklilerimiz müsterih olsun. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gerekli değerlendirmeleri yaparak, gerekli çalışmaları yaparız ve adımları atarız. Emeklilerin talebi var, bu adımı atmaya hazırız." şeklinde konuştu.

3683634

Emekli ikramiyeleri için iki formül masada 

Emekli ikramiyeleri için iki formülün masada olduğu konuşulurken ilk formülde yüzde 50 artış, ikinci formülde ise Emekliler Yılı kapsamında emeklilerin ikramiyelerine yüzde 100'e varan artış yapılması. 

78575

CHP'den ikramiyelerin 15 bin TL'ye yükseltilmesi talebi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ise milyonlarca emeklinin yoksullukla ve açlıkla karşı karşıya olduğunu belirterek, ikramiyelerin 15 bin TL'ye yükseltilmesini talep etti. Taşcıer, "Enflasyona ezdirmiyoruz denilen emeklilere yapılan yılbaşı artışı daha ilk aydan eridi bile. En düşük emekli aylığı alan bir emeklinin, TÜİK'in gerçek dışı hesabına göre bile aylığının alım gücü 628 lira azaldı." dedi.

"Bu tutar emekliye bir lütuf değil"

Taşcıer, emeklilere ödenecek bayram ikramiyesinin 15 bin lira olması gerektiğini daha önce söylediklerini, söylemeye de devam edeceklerini belirtti. Gamze Taşcıer yazılı açıklamasında, "Bu tutar emekliye bir lütuf değil, yaşamını insanca sürdürebilmesi için zaten verilmesi gereken hakkıdır. Enflasyonun bu denli yakıcı olduğu bir ortamda, emeklilere üç beş bin liraları reva görmek demek, vatandaşı sefalete terk etmek demektir. On milyonlar etin tadını unuttu diyorduk, artık yumurta bile alamaz noktaya geldiler. Bu gidişin sonu korkunç bir açlık krizidir." diye konuştu.