Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Hakan Kara, X (Twitter) hesabından tüketici fiyatları enflasyonu (TÜFE) ile elektrik fiyatları arasındaki ilişkiyi ortaya koyan bir grafik paylaştı. Prof. Dr. Hakan, "Elektriğe ciddi zam geleceğini" belirtirken, zam tarihi olarak ise temmuz-ağustos aylarını işaret etti. Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Kara’nın paylaştığı grafiğe göre elektrik fiyatları 2023’ün ilk dört ayında yatay seyrederken, TÜFE’de yukarı yönlü artış dikkat çekiyor.

ELEKTRİK BİRİM FİYATLARI

AFAD duyurdu! Muğla'da deprem oldu AFAD duyurdu! Muğla'da deprem oldu

EPDK'nın (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) yılda dört kez 'maliyet değişimlerine göre' belirlenip, her tarife dönemi başında açıklanıyor. Elektrik maliyet belirlemelerinde (elektrik birim fiyatların berlenmesi); enerji üretim maliyetleri, dağıtım, vergiler, yatırım, enflasyon gibi etkenler belirleyici oluyor.

ELEKTRİK TARİFE DÖNEMLERİ

1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 1 Ekim (her tarife dönemi, üçer aylık dönemlerden oluşuyor). Her tarife döneminin birim elektrik fiyatları, bir önceki ayın son günü belirlenip kamuoyuna açıklanıyor.

Kaynak: T24