Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş için kiralanan lüks otomobil kamuoyunda tartışma yaratmıştı. Tepki çeken olayın ardından bu sefer de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın özel yemek listesi ortaya çıktı. Menünün içeriği dikkat çekerken sebze yemeklerinde dahi 'yeterli oranda et kullanılacak' vurgusu ise  tartışma konusu oldu.

Yemek ihalesi için 13 milyon

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre Diyanet, Elazığ Harput Dini İhtisas Merkezi’ndeki "Aday din görevlileri" için 26 Mart tarihinde yemek ihalesi düzenledi. 210 günlük yemek hizmeti için düzenlenen ihaleyi, yaklaşık 13 milyon TL teklif veren Aşsa Grup Yemekçilik Şirketi aldı.

İşte Diyanet’in dikkat çeken "özel yemek" listesi

Diyanet’in hazırladığı ihale dosyasında ise istenilen yemeklere dair ayrıntılar verildi. Dosyadaki bilgilere göre haftanın dört günü biftek, bonfile, rosto, iskender gibi etli yemeklerin ana yemek olacağı belirtildi.

menü-1

İşte BirGün gazetesindeki habere göre; Diyanet’in "özel yemek" listesi:

"Haftanın dört gününde biftek, bonfile, et haşlama, et kızartma, rosto, tavuk, ciğer, kebap türleri, rosto, kuru köfte, İzmir köfte, kadınbudu köfte, dalyan köfte, iskender kebap vb. gibi etin hakim olduğu yemekler ana yemek olarak verilecek.

Haftanın üç gününde de mevsime göre taze sebzeler, kuru sebze yemekleri parça etli konserve ya da taze sebze yemekleri, bezelye, patlıcan musakka, etli dolma ve sarmalar vb. (bu yemeklerde de yeterli oranda et veya kıyma kullanılacaktır) verilecek. Garnitürler yemek çeşidi sayılmayacaktır. Dini bayramlarda da etin hakim olduğu ana yemekler verilecek.

Dana eti; 1,5-2 yaş arasındaki danalardan elde edilmiş olacak.

Maaşları 65 bin lirayı buluyor: "Belge alan doğrudan işe giriyor" Maaşları 65 bin lirayı buluyor: "Belge alan doğrudan işe giriyor"

Tavuklar: Orta derecede derin ve uzun göğüs kemiğinin sivri kısmına kadar tüm uzunluğunca taşıdığı et dolayısıyla, ona yuvarlak bir görünüm vermeye yetecek kadar etli, üzerinde boyun bulunmayan, kanat tamamen çıkarılmış ve sırt kemiği alınmış olacaktır.

But: İyi etlenmiş, aşağı doğru taşıdığı et dolayısıyla yuvarlak, dolgun bir görünüş kazanmış, arka orta ayrılmış ve kuyruk sokumu alınmış olmalı.

Yemek üretiminde kullanılacak kuru gıdalar, yeni sene mahsulü, yeterli derecede kurumuş, taneleri tek çeşitli, normal büyüklükte olacak, buruşmuş olmayacak, piyasanın en iyisi ve lezzetli cinsinden olacak.

Makarna ve böreklerde beyaz peynir veya kaşar kullanılacak."