SGK 47 ilacı daha geri ödeme listesine aldı SGK 47 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

HABER MERKEZİ

Bunama olarak da bilinen Demans, beyin hücrelerinin zarar görmesi sonucu, düşünme, hatırlama ve muhakeme gibi zihinsel işlevlerin kişinin günlük yaşamını ve aktivitelerini etkileyecek düzeyde kaybıdır. Bursa’da İç Hastalıkları Uzmanı-Beslenme ve Obezite Danışmanı Dr. Mete Ekşioğlu, demans ile ilgili Sosyal TV’ye önemli açıklamalarda bulundu.

Avrupa ülkelerinde yapılan bir çalışmada insanların en korktukları hastalığın demans olduğunu ifade eden Ekşioğlu, “Hiç kimse yatağa bağlı kalmak istemez. Altından bez alınmasını istemez. Maalesef günümüzde de demans gibi hastalıklar çok yaygın bir şekilde ortaya çıkıyor. Peki demans kendini nasıl belli ediyor? 10-15 sene kadar önce bazı belirtiler kesinlik kazanmasa da başlamış bulunuyor. Demansta bizim beynimizin bazı kısımları etkileniyor. Beynimizin arka kısmında buna dahil. Burun ve sinüslerden kalkan bazı sinirler beynin arkasına ulaşıp burada koku hissimizi meydana getiriyorlar. Önce ortadan kalkan koku oluyor. Onun dışında gözümüzde retina diye bir bölge var. Oradan kalkan sinirler de beynimizin arka kısmına gidiyor. Burada da bir tahribat başlayınca görmede sıkıntılar meydana geliyor. Bunların haricinde uyku kalitesinde bozukluk, uyku süresinin kısalması, uykuya dalmada zorluk gibi belirtileri de sıralayabiliriz. İnsanda sinirlilik ve gerginlik hali meydana geliyor. Bu kişiler pek sakin kalamıyor. Öfke patlamalar çok sık rastladığımız durum. Öğrenme güçlüğü gelişiyor. Bu kişiler daha önce gittiği yerleri unutabiliyor, dalıp gitmeler çok sık görülüyor. Depresyon benzeri birtakım durumlar da gelişebiliyor. İdrar kaçırma ve kabızlığa da çok sık rastlıyoruz” diye konuştu.

Bu belirtilere rastlayan kişilerin sıcaktan kaçınması gerektiğini söyleyen Ekşioğlu, “Aynı zamanda haftada 2,3 gün saunaya giden kişilerin bunama sıklığının yüzde 60 daha az ortaya çıktığı görülmüştür” dedi.