Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçim sonuçları ile ilgili açıklama yaptı. "31 Mart bizim için bitiş değil, dönüm noktası" diyen Erdoğan, "Maalesef yerel seçim imtihanından istediğimiz neticeye alamadık. Netice böyle oldu. Her olanda bir hayır vardır" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları: 

YSK Başkanı Yener, Yerel Seçimler'de kabul edilen itiraz sayısını açıkladı YSK Başkanı Yener, Yerel Seçimler'de kabul edilen itiraz sayısını açıkladı

Sevgili Ankaralılar, kıymetli yol arkadaşlarım, değerli genç kardeşlerim, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. AK Parti Genel Merkezi'nden 85 milyonun her ferdini selamlıyorum. Şahsıma sizler gibi vefakar yol arkadaşları, dava arkadaşları veren Rabbime hamdediyorum. 

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'ni demokrasimize yakışır olgunlukla tamamladık. Münferit vakalar haricinde müessif hiçbir hadise yaşanmadı. Vatandaşlarımızın sağ duyusu sayesinde Türk demokrasisi rüşdünü bir kez daha ispat etti. 

"Yerel seçim imtihanından istediğimiz neticeye alamadık"

Seçimler bildiğiniz gibi demokrasilerin en kritik günleridir. Milletin iradesi sandıkta tecelli eder. Millet sözünü sandık yoluyla söyler. Millet siyasetçiye mesajını sandıkta iletir. Millet uyarısını ve takdirini sandık aracılığıyla ifade eder. Milletin kararının hiçbir baskıyla, dayatmayla karşılaşmadan sandıkta tebarüz etmesi demokrasimiz için başlı başına büyük bir kazançtır. 31 Mart bizim için bir bitiş değil aslında bir dönüm noktasıdır. 31 Mart seçimlerinde de Türk milleti yine sandıkta mesajlarını siyasetçilere ulaştırmıştır. Sonuçlardan bağımsız olarak bu seçimin galibi öncelikle demokrasimizdir, milli iradedir. AK Parti ve Cumhur İttifakı'na oy verenlerle birlikte sandığın gücüne güç katan herkes kazanmıştır. İradesini sandığa yansıtan tüm vatandaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum.

Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 31 Mart seçimleri son 22 yılda girdiğimiz 18. sandık imtihanımız oldu. Hep başardık. Başararak geldik. Bundan sonra da başararak yola revan olacağız. Maalesef yerel seçim imtihanından istediğimiz neticeye alamadık. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak bu seçim sınavına da yoğun hazırlandık. Son 2 ayda şahsım, 52 farklı şehrimizi ziyaret ettim. Oralarda mitingler yaptım. Halkımla bütünleştim. Netice böyle oldu. Her olanda bir hayır vardır. Öyle diyor büyüklerimiz. 

"Mahalli idarelerde irtifa kaybı yaşadık"

Bugün de milletimiz tarafından seçilen büyükşehir belediye başkanlarını, il, ilçe, belde belediye başkanlarını ayrı ayrı kutluyorum. Biz de hükümet olarak şimdiye kadar olduğu gibi milletimiz oyu ile seçilmiş tüm yerel yöneticileri şehirlerinin hayrına yapacakları işlerde desteklemeye devam edeceğiz. Sandıklar kapanmış, millet son sözünü söylemiş, kararını vermiştir. YSK'mız kesin sonuçları açıklayacaktır. Elbette her siyasi parti seçim sonuçlarını analiz edecektir. Biz de partimizin organlarında seçimlerin neticelerini değerlendirecek, öz eleştirimizi cesaretle yapacağız. Sandık sonuçları bize ülkemiz genelinde mahalli idarelerde irtifa kaybı yaşadığımız gösteriyor. Yerel bazdaki gerilemenin sebeplerini ayrıca masaya yatıracağız. Kaybettiğimiz her yerde sebepleri çok iyi tespit edecek ve gerekli müdahalelerde bulunacağız. 4-4.5 yıllık sürede yanlışlarımızı düzelteceğiz. Eksiklerimizi tamamlayacağız.

Geçen sene bu zamanlarda başlayan seçim maratonu bugün artık tamamlanmıştır. Son bir yıldır ülkemizi ve ekonomimizi yoran seçim defterinin kapanması bile büyük bir kazançtır. Türkiye'nin önünde hazine değerinde 4 yıldan fazla bir süre vardır. Bu zamanı çok iyi değerlendirmemiz önemlidir.