Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyükelçilerle iftar yemeğinde bir konuşma gerçekleştirdi. Gündeminde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarından yerel seçimlere pek çok başlık bulunan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"GAZZE DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇOCUK VE KADIN MEZARLIĞINA DÖNÜŞMÜŞTÜR"

- İsrail 7 Ekim öncesinde 17 sene boyunca uyguladığı ablukayla zaten Gazze'yi açık hava hastanesine çevirmişti. Son 5 ayda ise Gazze'yi büyük bir imha kampı haline getirdi. Gazze dünyanın en büyük çocuk ve kadın mezarlığına dönüşmüştür. Biz böyle konuştuğumuzda Netanyahu ve cinayet şebekesi rahatsız oluyor. Tayyip Erdoğan'ın hakkı ve hakikati haykırmasına asla engel olamadılar. Katile katil, zalime zalim demekten bizi alıkoyamazlar. İsrail yönetimi ne yaparsa yapsın katil, zalim, hırsız, yalancı ve faşist olduğu gerçeğini artık gizleyemez. Kimseyi dinlemeyen İsrail savaş suçlarını pervasızca sürdürüyor. Yaklaşık bir asırdır şımartılmanın faturasını sadece Filistin halkına ödetmiyor, bu fatura aynı zamanda uluslararası kurumlara da ödetiliyor. Gazze'ye yönelik saldırılar devam ederken mevcut yardım miktarının yeterli olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. İsrail'in üzerinde daha fazla baskı kurulması gerekiyor. Türkiye olarak 40 bin tondan fazla yardım malzemesini Gazze'ye ulaştırdık. Yardımlarımızı artırarak sürdüreceğiz. Bölgenin ihyası için garantör olarak sorumluluk üstlenmeye de hazırız. Hepimizin katledilen Filistinli çocuklara borcu vardır. Bu borç da ancak bağımsız Filistin devletin tesis edilmesiyle ödenebilir. 2 yılı aşkın süredir Ukrayna'da devam eden savaşta da barışın sağlanmasına dönük her türlü çabayı sergiledik. Her iki ülkeyle de diyaloğumuzu sürdürüyoruz. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin il başkanlıklarının bayramlaşma programına bağlandı Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin il başkanlıklarının bayramlaşma programına bağlandı

"AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİ STRATEJİK HEDEFİMİZ OLMAYA DEVAM EDİYOR"

- Ülkemiz hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. PKK, PYD, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere terörün her çeşidine karşı mücadele ediyoruz. Bölgemizde kalıcı istikrar ve huzurun tesisi yılanla aynı çuvala girmekten değil, meşru aktörlerle ortak bir zeminde buluşmaktan geçiyor. KKTC'yi hak ve çıkarlarıyla egemen eşitliği göz ardı edilerek çözüme ulaşılması mümkün değildir. NATO güvenliğimizin temel taşlarından biridir. ABD ile düzenlenen son stratejik mekanizma toplantısında iş birliğimizi geliştirmeyi kararlaştırdık. Avrupa Birliği üyeliği de stratejik hedefimiz olmaya devam ediyor. 

"AMACIMIZ 28'İNCİ SANDIK ZAFERİMİZE İMZA ATMAK"

- 6 Şubat depremlerine rağmen mayıs seçimlerini rekor katılım oranıyla tam bir demokrasi şöleni havasında gerçekleştirdik. Yüzde 52'yi aşan oy oranıyla aziz milletimizden 5 sene daha hizmet yetkisi aldık. Tıpkı geçen seneki gibi bugünkü iftar programımızı da seçim sürecinde yapıyoruz. Amacımız 28'inci sandık zaferimize imza atmaktır. Rabbim yardımcımız olsun.