Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sanchez'den ortak basın toplantısında 'Filistin' mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sanchez'den ortak basın toplantısında 'Filistin' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştayın 162. kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada yeni anayasanın Türkiye için milli bir görev olduğunu belirterek Türkiye'yi darbe anayasasından kurtarmanın gerekliliğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar: Önceki hafta Danıştay Başkanlığımızın 156'ncı yıldönümünü idrak ettik. Türk Polis Teşkilatının 179'uncu yılını geride bıraktık. Kara Kuvvetlerimizin 2 bin 233'üncü yaşını kutlayacağız. Bugün de Sayıştay'ın kuruluşunun heyecanını yaşıyoruz.

Kamu görevi kaynağı milletin dişinden tırnağından artırdığı vergilerden olan, vebali ağır bir vazifedir. Hiçbir ayrım yapmadan bütün kamu personellerimiz hesabı çetin olan bir görevi ifa etmektedir. Ülkeye hizmet yolunda rehavete yer yok, millete hizmet etmemenin mazereti olamaz. Devlet erklerimizin tamamı millete efendilik taslamak için değil hizmet için vardır. Milletimizin takdiriyle geldiğimiz görevlerde bu bilinçle hareket ettik. Devlet işleri ciddiyetle, samimiyetle ve özveriyle icra edilmelidir. Devlet erklerimizin tamamı millete hizmetkarlık için vardır.

"HALKIMIZIN SERZENİŞLERİNE KULAKLARIMIZI TIKAMIYORUZ"

Hantal devlet yapısından, çevik ve atılgan devlete geçilmesi için gayret gösterdik. Tüm vesayet biçimleri gibi bürokratik vesayeti de ülkemiz için bir tehdit kaynağı olarak gördük. Bazı kamu hizmetlerinde vatandaşlarımızın şikayetlerinin çoğaldığının farkındayız. Halktan kopuk, görev şuuru eksik eski alışkanlıkların tekrar baş göstermesine izin vermeyiz. Halkımızın serzenişlerine kulaklarımızı tıkamıyoruz. Vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden memnuniyetlerini artırmak amacıyla gayretlerimizi artıracağız. 

YENİ ANAYASA MESAJI

Türkiye Yüzyılının kilometre taşlarından biri yeni ve sivil bir anayasadır. Anayasanın demokratikleşmesine yönelik çok kritik adımlar attık. Yeni hükümet sistemi sayesinde siyasi belirsizlik ortadan kalktı. Yönetimde güven ve istikrar tesis edildi. Bundan bir yıl önce milletimiz seçimlerin belli olmasıyla işine gücüne normal mesaisine döndü. Yıllarca belirsizlİkle bedel ödeyen ülkemiz bu kazanımı gördü. Elbette sistemin işleyişinde aksaklıklar olabilir. Biz sistemi iyileştirmek için her türlü adımı atmaya hazır olduğumuzu söylüyoruz. Eskiye bakmak yerine geleceğe bakmak şarttır. Türkiye'yi darbe anayasasından kurtarmak bizim için milli bir görevdir. Türkiye'nin yeni anaysaya kavuşması için yapıcı tavrımızı son raddeye kadar muhafaza edeceğiz.

Yönetim anlayışımız kadar denetim anlayışımızı da geliştirmek zorundayız. Kadim devlet geleneğinde de teftiş her zaman önemsenmiştir. Ülkemizde vergilerin, gelirlerin nasıl harcandığı Sayıştay tarafından denetleniyor. İster merkezi idare, ister yerel yönetim olsun milletin vergilerini harcayan hiçbir kurum insanımızın yüreğini sızlatacak bir savurganlık içinde olamaz. Birilerinin şahsi reklam bütçesine dönüşmesi hoş karşılanamaz.

KAMUDA TASARRUF TEDBİRLERİ

Tasarruf kültürünün toplumumuzda yaygınlaştırılmasına önem veriyoruz. Biz çalışarak, üreterek ayakta kalan bir ülkeyiz. Kamuda tasarrufu sadece harcamaların kısıtlanması olarak göremeyiz. Biz daha az kaynakla daha iyi hizmet verilmesini hedefliyoruz. Sayıştay'ın konumunu çıkardığımız kanunlarla daha da güçlendirdik. Her kuruluşu Sayıştay kapsamına aldık. Sayıştay'ı hak ettiği konuma yine biz getirdik.