Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehitler Abidesi'nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. Yıl Dönümü Töreni'nde konuştu. Türkiye'nin üzerinde oynanan oyunların 109 yıldır devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanTürk milleti olarak Çankkale'de verdikleri mücadeleyi bugün de verdiklerini dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması:

Çanakkale Deniz Zaferi'mizin 109'uncu sene-i devriyesinde bir kez daha aziz şehitlerimizin manevi huzurundayız. Dünya tarihinde eşine nadir rastlanır bir destanla Çanakkale'yi geçilmez kılan kahramanlarımızı rahmetle, şükranla yad ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere bu kahraman orduya önderlik etme şerefine nail olan komutanlarımızı saygıyla anıyoruz. Bin yıllık vatanımız Anadolu'nun müdafaası için ülkemizin ve gönül coğrafyamızın dört bir yanından gelerek gözlerini kırpmadan canlarını veren yiğitlerin her bir ferdine Allah'tan rahmet diliyoruz.

"ALDIĞIMIZ DERSLER IŞIĞINDA GELECEĞİMİZE GÜVENLE YÜRÜYECEĞİZ"

Türkiye ve Türk milleti olarak Çankkale'de verdiğimiz mücadeleyi bugün de veriyoruz. Çanakkale'de bu millet tek vücut olup düşmana geçit vermedi. Milletimiz son dönemdeki sınanmalarda da Çanakkale'deki vakur duruşunu yine göstermiştir. Çanakkale'den ve sonrasından aldığımız derslerle geleceğe yürüyecek iradeye sahibiz. 

Ülkemizin, bilhassa geçtiğimiz 10 yılda maruz kaldığı her hadisenin gerisine bakıp maskeleri kaldırdığımızda aynı yüzleri görüyoruz. Terör örgütlerini sınırlarımıza yığanlar onlardı. Egemenliğimize göz diken darbecileri üzerimize salanlar bunlardı. Kalkınma hamlelerimizi boşa çıkarmak için üretimimizi ve istikrarımızı sabote eden bunlardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran-İsrail gerilimi yorumu Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran-İsrail gerilimi yorumu

Çanakkale'den ve sonrasında yaşadığımız hadiselerin her birinden aldığımız dersler ışığında geleceğimize güvenle yürümemizi sağlayacak iradeye sahibiz.

Asrın felaketinin ardından milletimizin gösterdiği örnek dayanışma takdire şayandır. Çanakkale'de yazılan destandan alacağımız çok önemli derslerin olduğuna inanıyoruz. Çanakkale ruhu, yolumuzu hep aydınlatacak.