Yerel yönetimden yapılan açıklamada, otoyolun toprak kayması sonucu çökmesiyle açılan boşluğa 23 aracın düştüğü belirtildi.

Kazada 48 kişinin hayatını kaybettiği, 30 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Hindistan'ın güneyinde şiddetli yağış: 7 ölü Hindistan'ın güneyinde şiddetli yağış: 7 ölü

Meycou ilinde aşırı yağışın yol açtığı toprak kayması, şehirler arası otoyolun 18 metrelik bölümünün çökmesine sebep olmuştu.

Görgü tanıkları, saat 02.00 sularında otoyolun bir şeridinin büyük gürültüyle çöktüğünü ve yolda seyreden araçların açılan boşluğa yuvarlandığını aktarmıştı.

Sosyal medyada yayımlanan fotoğraf ve videolarda otoyolun çöken kısmında yığılan araçların enkazından duman çıktığı görülmüştü.

Guangdong eyaletinin bazı bölgelerinde son iki haftada rekor seviyede yağış kaydedilmişti. Meycou iline bağlı bazı köylerde nisan başında seller meydana gelmişti.

"DOĞAL BİR FELAKET"

Devlet medyası yolun çökmesini “sürekli şiddetli yağmurun etkisiyle” meydana gelen “doğal bir jeolojik felaket” olarak nitelendirdi.

Dün yayımlanan resmi bir bildiride, S12 otoyolunun bir kısmının her iki yönde de kapalı olduğu ve ara yolların kullanılması gerektiği belirtildi.

Ulusal hava durumu ofisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, orta ve doğu Guangdong'un bazı bölgelerinin son 10 gün içinde 600 milimetreye kadar yağmur aldığını ve bu miktarın yılın bu zamanında normalde beklenen miktarın üç katı olduğunu bildirdi.

Hava durumu ofisi, yağışların devam etmesinin beklendiğini ve bu koşulların “afet riskini, özellikle de belirli bir gecikme süresi olan jeolojik afetleri artırdığını” açıkladı.

Geçen ay Guangdong'da meydana gelen şiddetli sağanak yağışlar dört kişinin hayatını kaybettiği sellere yol açmış ve 100.000'den fazla kişinin tahliyesine neden olmuştu.

Geçen hafta da bir hortum mega kent Guangzhou'da beş kişinin ölümüne yol açmıştı.

Kaynak: AJANS BİZİM