İddiaya göre, CHP Mudanya Belediye Başkan Adayı Deniz Dalgıç’ın Bademli Mahallesi’ndeki bir inşaat projesinde ruhsat ve eklerine aykırı olarak imalat yaptığı, projenin kontrolünü yapan ilgili yapı denetim firması tarafından Mudanya Belediyesi'ne yapılan şikayetle ortaya çıktı.

AW168794_04

Başkan Ferhat Erol: Kestel kirliliğin pençesinden kurtulacak Başkan Ferhat Erol: Kestel kirliliğin pençesinden kurtulacak

Bademli Mahallesi 2392 ada, 6 parseldeki yapılan incelemede ruhsatsız izinsiz olarak 20 Mayıs 2022 tarih ve 22/142 sayılı yapı ruhsatı bulunan (yağmur suyu toplama havuzu ve makine dairesi olan) yerde ruhsat eki projesine aykırı olarak farklı konum ve şekilde yapı denetim firmasına haber vermeksizin imalat yapıldığı yapı sahibi hakkında şikayetçi olunması üzerine soruşturma başlatıldı.

AW168794_01
Kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi

Mudanya Belediye Başkanlığı Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün 25 Ocak 2024 ve 30 Ocak 2024 tarihli yazılarında, söz konu ruhsat eki projesine aykırı imalatların kaldırılarak uygun hale getirildiği ortaya çıktı. İddiaların ardından harekete geçip olayla ilgili soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcılığı, TCK'nın 184/5. Maddesi "Kişinin ruhsatsız yada ruhsatlı aykırı olarak yaptığı yada yaptırdığı binayı imar planına yada ruhsata uygun hale getirmesi halinde bir ve ikinci fıkra hükümleri gereğince kamu davası açılmaz, açılmış olan kamu davası düşer, mahkum olunan ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar" gereğince kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi.