Partisinin  TBMM grup toplantısında gündemi değerlendiren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bakan Şimşek ve Yalçın Karatepe görüşmesine ilişkin ayrıntınlar paylaşarak, "CHP, AK Parti'nin elinden mi tutuyor?" diye yazıyorlar. Biz bu enkazın altından nasıl kalkarız? onun çabasındayız" derken asgari ücrete ara zam konusunda adım atılmadığına dikkati çekerek, "Biz asgari ücretliyi size yedirmeyiz" dedi. 

Özel'in konuşmalarından satır başları:

"31 Mart seçimlerinde biz bir partiyle ittifak yapmadık ama bu seçimin en büyük ittifakının içindeyiz, onun adı da Türkiye İttifakı'dır dedik herkesi davet ettik ve davet etmeye devam edeceğiz. Bugün Türkiye İttifakı biraz daha genişliyor. Müslüm Doğan bugün baba ocağına dönüyor. Türkiye İttifakı'na katılırken şunu hatırlatmak isteriz. Biz bu ittifakı şöyle tarif ettik; milli takım gol atınca sevinen herkes, Türkiye ittifakındadır dedik. Geçtiğimiz Portekiz maçında birlikte üzüldük. Yarın hep birlikte Çekya maçını kazanıp hep birlikte o coşkuya ortak olacağız.
İçişleri Bakanı'nın ilk gün yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığı meselenin bir anız yangınından kaynaklanmadığı ortaya çıktı.

Çok sayıda bağımsız kuruluşun yazdığı raporlar DEDAŞ'ın inanılmaz ihmallerini anlatıyor. 15 maddelik raporda yangın çıkması için etraftaki otların yanması için ne gerekiyorsa yapıldığını, ufacık tedbirlerin alınmadığını, yandaki araçların budanmadığını DEDAŞ'ın bu yangına davetiye çıkardığını gösteriyor bu raporlar. DEDAŞ herhalde bu bölgenin en çok şikayet ettiği kurumdur. Sayaç okunmadan kesilen yüksek faturalardan tutun çiftçiye ait trafoların haczine elektrik kesintilerine, elektrik altyapısının yenilenmemesine sayısız şikayet var. En çok Şanlıurfa'da var. DEDAŞ'ın oraya ettiğini kimse etmiyor. Şanlıurfa'yı bu kavurucu sıcakta elektriksiz dolayısıyla susuz bırakıyor. Sağlık hakkını tehdit ediyor. Solunum cihazlarını diyaliz hastalarına bağlı hastaların yaşamını riske atıyor.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Geçtiğimiz ay tasarruf paketi açıklandı. Paketin tümü yapılsa 100 milyar dolar. Tasarruf dedikleri yüzde bir değil. Bir yandan öğretmeni atamayalım, emekliye zam vermeyelim, asgari ücret iyileştirme yapmayalım tasarruf yapacağız. Taşıt kiralama giderleri, kamu binaları giderleri bir yıl öncesine göre artmış. Tüm hızıyla israf devam ediyor. 

KKM 1,2 trilyon verdiler tasarrufun 12 katı. Kamu özel işletmelere 3 yılda 675 bin ödeyecekler tasarrufun 6 katı. Paketin hiçbiri gerçekleşmiyor. Vatandaş yine yoksullaşıyor. 

ASRIN FELAKETİ

Konteynır kentinde 16 ay sonunda Malatya'da bir arpa boyu yol alınmadığını gördük. Malatya'da kimsenin yüzü gülmüyor. Konut sözü verenler 1,5 yılın ardından verilen yüzde 12 kısmına ev verildi. Sağlık ve psikolojik sorunlarıyla da savaş veriyorlar. 

10 şehirde sadece 2 bin 500 konut sözü tutuldu. Bu ay verilen kira yardımı da son buluyor. Aldığımız duyumlara göre kira yardımına da devam etmeyi düşünmüyorlar. Bu kira yardımının uzatılması için gerekli öneriyi sunacağız. Deprem bölgesinde kimse yalnız değildir. Rezerv alanı ilan edilerek vatandaşların ters köşe yapılması oradakileri zor durumda bıraktı. 

TÜRKİYE'DEKİ KONUT KİRALARINDAKİ ARTIŞ

Türkiye konut kirasında Avrupa birincisi oldu. Pandemi, küresel kriz her yerde oldu. Herkes bir tedbir aldı. Ama bizimkiler almadı. Avrupa'da yüzde 3 iken Türkiye'de yüzde 125. AB'ye girme hedefini terk edip Şangay İşbirliğine girmeye yöneliyor. Ev kirasına yüzde 20 stopaj getirecek .Nerde görülmüş yüzde 20 stopaj. Her ev sahibi artık zengin değil. Ana muhalefet yanlış deyince. Koca koca gazeteler "CHP, AK partinin elinden mi tutuyor?" diye yazıyorlar. Biz bu enkazın altından nasıl kalkarız? onun çabasındayız. 

MEHMET ŞİMŞEK VE YALÇIN KARATEPE GÖRÜŞMESİ

Sayın Şimşek'e güzel misafirperverliği için teşekkür ediyoruz. Normalleşme budur. CHP sorunu tespit ediyor, nasıl çözülmesi gereken konuyu da anlatıyor. Dünkü görüşme de böyle bir görüşmeydi. Bu krizin sebebini emekli, emekçi, çiftçi, yaratmadı. Bu krizi bütün dünya yönetebilirken çok bilen anlayış yarattı. Yaklaşan seçimi kazanmak için seçim ekonomisi yapanlar yarattı.  

MSB: Bedelli askerlik zammını duyurdu! Bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu? MSB: Bedelli askerlik zammını duyurdu! Bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu?

ASGARİ ÜCRETLİ PİNPON TOPUNU NE YAPSIN?

Asgari ücretli pinpon topunu ne yapsın? Bir zam yaptık bir daha yapmayız dediler. Yaçın Karatepe'nin görüşmeden çıkardığı asgari ücrete zam yapılamamasını öngörmesiydi. Biz asgari ücretliyi size yedirmeyiz. Herkesin kendisini döndürmesini için başvurduğu şey kredi kartları. Dağ gibi büyüyor faizler. Faizden alınan vergi sıfırlanmalı. Kredi kartları özellikle esnaf ve çiftçi için bir kereye mahsus affedilmeli. Makro önerimizin adı; Biz vergide adalet istiyoruz. Çok kazanın çok, az kazanın az, kazanmayanın hiç ödemediği bir vergi sistemi. Fabrikatörle bekçi aynı vergiyi ödüyor. Dolaylı vergi düşmez ise iğneden ipliğe her şeye vergi veriyor. Kurumlar vergisi ile ihracatçının üreticinin, mütehattinin holding, yüzde 11 bizim verdiğimiz yüzde 89 bu işte bir adaletsizlik yok mu? Mehmet Şimşek istediği kadar dirensin. Bu yaptığı irrasyoneldir. 

YURT DIŞINA ÇIKIŞ HARCI VE VERGİ TARTIŞMALARI

Yurt dışına 150 lira olan çıkış harcı 3 bin lira yapmayı hedefliyorlar. 206 milyar lira gelir elde etmeyi hedefliyorlar. Plan bütçeye bunu getirecekler. Emekliler seslerini duyurdular. Şimdi biz baktık ki; 10 bin lira maaşla geçinemeyen maaşla emekli, asgari ücret 17 bin açlık sınırı 20 bin, çay üretici Rize'den sesleniyor, Buğday üreticisi Edirne, Adana'dan sesleniyor. Siftahsız esnaf sesleniyor "Geçinemiyoruz" diye. Biz anlattık, ama anlatamadık.

30 HAZİRAN GÜNÜ HAKKIMIZI ALMAK İÇİN KOCAELİ GEBZE'YE BEKLİYORUZ

Madem ki geçinemiyoruz,  30 Haziran günü asgari ücrete zammı, emekliye zammı, Kocaeli Gebze'ye bekliyoruz.