CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında konuştu.

Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Geçen hafta Sivas'taydık. 31 yıllık bir insanlık ayıbının 31. yılında ama birinci yılındaki kadar tepkili, yüreğinde acıyı hisseden ve adalet arayışındaki inancımızla Sivas'ta hep birlikteydik. Buradan, Madımak'ta katledilen 33 canımızı ve o günden bu yana acıyı yüreğinde hisseden aileleri, davayı ilk günden itibaren büyük bir sabırla, kararlılıkla takip eden hukukçu dostlarımızı, Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanındaki canlarımızı ve o canların can dostu tüm insanlarımızı saygıyla selamlıyoruz.

Yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın Alevi'lerin Sünni'lerin kardeşliği. Buradan eşit yurttaşlığa dikkat çekiyoruz. Devlet Alevilik inancını Sünnilik inancından ayırmayana kadar bu mücadelenin takibindeyiz.

Milli takımımızı izledik. Gerçekten de hak etmiştik. Maalesef futbolun cilveleri ve kendi içindeki hataları, verilen haksız cezalar, tartışmayı başka zemine çekenleri UEFA'nın yaptığı büyük adaletsizliğin sonucunda Milli Takımı'mız son dakikaya kadar pes etmemesine rağmen kupaya veda etmek zorunda kaldı.

Bütün takımımızı kutluyorum. Daha büyük başarıları hep beraber elde edeceğimize inanıyorum.

DÜNYANIN BÜTÜN DEMOKRATLARI BİR ARAYA GELECEK FAŞİZMİ YENECEK

Toplumu bölüp, nefret üretenler Avrupa'da güçlenerek, faşizmi hortlatarak aşırı sağı yükselmeye çalışıyorlar. Bunun formülü soldadır. Yoksulların karnını doyurmak ve eşitlikçi politikalar üretmek bizim işimiz.

31 Mart'ta biz sizinle kavga etmeyeceğiz, yoksullar için, asgari ücretliler için, emekliler için kavga eden CHP'nin başarısı bugün sosyalistin cümleleridir. Pedro Sanchez, başardı. İngiltere İşçi Partisi Parlamentoda büyük çoğunluğu sağladı. Paris'te aşırı sağ tehlikesi varken, Avrupa'da en çok soydaşımızın olduğu üç ülkeden biri Fransa. Fransa'da demokrasi güçleri birleşti. İlericiler, solcular birinciliği elde etti. Türkiye'deki formülü bütün Avrupa'ya ve dünyaya bir kere daha hatırlatıyorum. Dünyanın bütün demokratları bir araya gelecek faşizmi eninde sonunda yenecek. Sosyalist enternasyonal, dünyadaki akraba partilerle çok ağırlıklı bir yapıdır.

YAPILACAK İLK GENEL SEÇİMDE İKTİDAR OLACAĞIZ

CHP iktidarında kurulacak hükümette 10 yıl sonra yaşanacak şudur. AK Parti'nin yaptığı gibi biz de 0 atacağız. Ama onlar gibi enflasyonu yükseltip 0'lar sığmayınca hem paradan hem maaştan hem etiketten 0 atmayacağız. Bir 0 atacağız. Maaşlardan atmayacağız.  Cebinizdeki paranın 10 kat değerli olduğunu göreceksiniz. Elektrik faturasının 500 değil 50 lira olduğunu göreceksiniz. Biz vergide adaletsizliği kaldırın diyoruz ama onlar vatandaşı değil yandaşı düşünüyor. Yapılacak ilk genel seçimde partimiz iktidar olacak, Türkiye zenginleşecek, herkes rahatlayacak.

Yarın heyetimizle Saraybosna'ya gidiyoruz. Katliamdan 3 yıl önce Mostar'a ilk ziyareti gerçekleştiren kişi Genel Başkanımız Deniz Baykal'dı. Rahmetli Baykal'ı dinlemediler. Aliya İzzetbegoviç'in "Unutulan katliamlar yeniden tekrarlanır" sözünü yeniden hatırlıyorum. 11'in Saraybosna'dayız. 20 Temmuz'da Kıbrıs'ta olacağız.

Barış harekatının 50. yılında Ayşe hanımla yurtta barış, dünyada barış demek için Kıbrıs'a gidiyoruz. Biz bir yıl önceden beri Kıbrıs'a Kıbrıs gazisiyle gitmek için çalışıyoruz. 2 gün sonra gidiyoruz. Buradan Erdoğan çağırdı Özgür Özel reddetti diye bir şey yok. Çok önceden planlanan şekilde kendi heyetimizle gideceğiz.

KADININ SOYADI İLE İLGİLİ DÜZENLEME

Meclis'te bugünlerde Torba Yasa'da kadının soyadı ile ilgili düzenleme var. AYM hangi soyadını kullanacağına kadın karar verir diyor. Bunun üzerine AK Parti şunu diyor, Kadın kocasının soyadını kullanır fakat isterse kendisininkini de kullanır. Kadınların anayasal kazanımını tekrar ellerinden almaya çalışıyor. Avrupa'da hiçbir yerde kalmamış bu uygulamayı kullanmaya çalışıyorsunuz. Devlet olarak sana ne kadınlar kendi karar verir.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU'NA TEPKİ

Bu zihniyetin MEB şubesi. AK Parti'nin en çok değiştirdiği iki bakanlıktan biri. MEB komisyon başkanı öğretmenlik meslek kanunu getirdi. Önceki yardımcısı şimdiki bakan öğretmenlik meslek kanununu yeniden getiriyor. Bir kez daha bir olmadık değişiklik daha getiriyor. Bu sefer iş bilmezlik yok hatta ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar. 2002'de Erdoğan Ecevit'te "68 bin öğretmeni atamayacaksan niye okuttun" dedi ya bugün 1 milyon. Yusuf Tekin büyük bir suç işledi. 1 milyonu öğretmenin diplomasına kapkaç yapacaklar.

1 milyon kişiye diploma vermiş, olmadı çocuklar diyorlar. Atanamayan öğretmenin diplomasına el koymak en büyük emek hırsızlığıdır. Öğretmen adayı 1 milyon kişi, 20 bini 2 yıl boyunca fanusta. Bakalım reisimize bağlı mı, 4 parmakla mı selam veriyor, 5 parmakla mı? Yusuf Tekin şöyle dedi: Kanunu hazırladık, saraya sunduk yakında milletvekillerinin imzasına açılacak. Yusuf Tekin'e bu evlatlarımızın geleceğini yedirmeyeceğiz.

FETÖ'nün kanlı darbe girişiminde başka amaçlar için alınan OHAL yetkisi... 3 aylığına istiyoruz ama 1 buçuk ayda bırakacağız dediler. 3 ay dediler yıllardır sürdürdüler.

OHAL Komisyonu 7 yıl oyaladı insanları.

"TÜİK, VATANDAŞIN CEBİNDEN PARA ÇALIYOR"

Gelelim bir diğer rakama. TÜİK, açıkladığı enflasyon rakamı istatistik felan değil, ekmek, ekmek. Yıllardır TÜİK şeffaf olması gereken verileri açıklamaz. ENAG açıklar. ENAG enflasyonu 160 buluyor TÜİK 80. Kul hakkı yemenin tanımı neyse TÜİK eliyle bu iktidarın bu halka yaptığı budur. TÜİK, vatandaşın cebinden para çalıyor. TÜİK ne denirse onu yapıyor.

TÜİK Türkiye'de kiralar 5 bin 800 TL diyor. Ekmek arası döner, en ucuz 200 TL. TÜİK diyor ki 77 TL. Zeytinyağı en ucuz 240 TL. TÜİK ne diyor ben bir yerde 113 TL'ye buldum, arayın bulun diyor. Bunun önü söz arkası para. Maaşa yapılan zam bu rakamlara göre yapılıyor. TÜİK, bu iktidara oy veren ve vermeyen herkesin cebinden para çalıyor. Bugün 3 bin zam alacaklar bilsin ki 3 bin TL TÜİK'in cebinde. Cebinizdeki parayı çalan TÜİK başkanını atayandır.

EMEKLİ MAAŞLARI VE ASGARİ ÜCRET

Biz diyoruz Türkiye normalleşsin. Almanlarla konuşurken emekli maaşı 270 euro diyorum Almanya başbakanı sanıyor ki yanlış söyledim, beni düzeltiyor. Ocak ayından beri meydan meydan en düşük emekli maaşının asgari ücret olmasını savunduk. En düşük emekli maaşının asgari ücret olmasını istiyoruz hükümet hala üç maymunu oynuyor. Sendika başkanları bugün üç maymunu oynayanlara karşı ağzını açtı. Verilmeyen enflasyon zammını isteyen DİSK, TÜRK-İŞ, HAK İŞ başkanlarını tebrik ediyorum.

Emeklilere asgari ücret verilmesi lazım, asgari ücrete zam yapılması lazım. Asgari şimdiden 3 bin 800 eridi.  Bu mücadeleyi hep beraber yükseltirsek bu zammı söke söke alacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan'la görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan'la görüştü

Asgari ücretin 25 bin lira olmasını istiyoruz. Bu emeklilere, bu esnafa, bu çalışanlara ve bu çiftçilere hakkını vereceksin zammını yapacaksın.

Türkiye'yi ayağa kalmaya davet ediyoruz. Bu akşam saat 9'da ayağa kalk. Eğer zam istiyorsan asgari ücret artsın, emekli maaş bir asgari ücret olsun diyorsan bu akşam 9'da başlıyoruz, ışıkları yakın, ışıkları kapatın. Ayağa kalkın. Zammı söke söke alacağız. Ya zam olacak, geçim olacak ya da seçim olacak.