1366 delegesi bulunan CHP'de oy sayımı sonucu Özgür Özel 682 oy, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy aldı. Salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tur seçimleri yapıldı. İkinci tur oylama 00.30'da başlayıp 02.30'da sona erdi. Oy sayımı tamamlandıktan sonra CHP'nin yeni genel başkanı Özgür Özel oldu. 

Sonuçlar açıklandı. CHP’de Genel Başkan seçimini 812 oyla Özgür Özel kazandı. Kemal Kılıçdaroğlu ise 536 oy aldı.

AA-20231104-32649323-32649313-CHP_38_OLAGAN_KURULTAYI

"Partimizin yeni genel başkanı sayın Özgür Özel olmuştur"

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nın divan başkanı Ekrem İmamoğlu sonuçları açıkladı. İşte İmamoğlu'nun yaptığı açıklamalar;

"Demokrasimiz adına büyük bir olgunlukla genel başkan seçim sürecini tamamlamıştır. Oy sayımını yapan ilçe seçim kurulumuz oy tasnifini yapmıştır. Ve ikinci turun sonucu kurulumuza bildirilmiştir. Sonuç her halükarda CHP'nin her üyesinin kazandığı bir sonuçtur. Tam da bu bakış açısıyla sonucu sizlerle paylaşıyorum. Sayın Özgür Özel 812 oy, sayın Kılıçdaroğlu 536 oy. Partimizin yeni genel başkanı sayın Özgür Özel olmuştur. Partimize, ülkemize, demokrasimize hayırlı uğurlu olsun."

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den önemli açıklamalar;

"Hayatımın en gururlu anını yaşıyorum. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılı yön verecek parti kurultayımızı yaşadık. Şahsınıza verilen bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirdiğiniz için tüm CHP'liler adına size teşekkür ediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Süreçte yanımda olan beni yetiştiren anneme babama ve kardeşime, eşime ve kızıma yürekten teşekkür ediyorum. Tüm delegelere ve CHP'lilere yürekten teşekkür ediyorum.

ÖZEL'DEN BİRLEŞTİRİCİ KONUŞMA

Omzuma yüklenen sorumluluğun farkındayım. İsmet Paşanın, Atatürk'ün, Deniz Baykal'ın, Ecevit'in ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun koltuğunda oturmak, onların emanetine sahip çıkmak, bundan sonra benimle birlikte hepimizin görevidir. Ben sizlere güveniyorum.

CHP'nin 130 milletvekilinden oluşan harika bir grubu var. Buraya kim kaç milletvekilinin desteğiyle geldi diye. Buradan 130 milletvekilimizle el ele omuz omuza çıkıyorum. Bu salondan 81 il başkanımızla kol kola omuz omuza çıkıyorum. İmza sayıları çok konuşuldu, ben sayın başkanım müsade ederse 1366 delegemizi bana oy vermiş kabul ediyor, hepsine teşekkür ediyorum.

Zorlu bir süreç geride kaldı, büyük bir üzüntünün ve travmanın arkasından umutsuzluğu umuda çevirmek, yere bakan yüzleri havaya kaldırmak ve asılan suratları güldürmek... Buna inandık, sizlere inandık, siz de inandınız ve umudu yükselttiniz. Bu zor süreçte bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma kendi adıma söz veriyorum.

"SÖZÜMÜ TUTACAĞIM"

Benim süreç boyunca kırdıklarım olduysa affola. Grubumuz pazartesi sabahından itibaren plan bütçe komisyonunda çalışmaya devam edecek. Bizler de hep birlikte 5 ay sonraki çok önemli yerel seçim sürecine odaklanacağız. Buradan 1.5 milyon üyemize diyorum ki, Biz cumhuriyetin 100. yılında yaşadığımız büyük üzüntüyü yenebilmek için yarından itibaren seferberlik ilan edeceğiz. Elimizdeki belediyelerin tamamını yeniden kazanacak, yanlarına yenilerini ekleyecek. Ve hep birlikte büyük bir zaferi kazanacağız. Bunun için de sizlere güveniyorum.

İki sözü tutacağımı ifade etmek isterim. Örgüte verdiğim tüm sözleri tutacağım. Yarın sabah 81 il başkanımla süreci değerlendirmek için toplantı koydum. Kendilerini davet ediyorum. Ön seçime yönelik bundan sonra bu partiye yapılacak iyileştirmelere yönelik verdiğimiz sözleri derhal yerine getireceğiz. Hatay'da siyaset konuşmadım, mazbatamı alacağım, ilk ziyaretimi oraya yapacağım ve deprem bölgesini hep gündemde tutacağım. Ardından Osmaniye'ye gideceğim. Bundan sonra hep beraber büyük zaferler yaşayacağız. Bugün burada zafer CHP'den bir adayın değildir, bir ekibin değildir. Bugünkü zaferin galibi bütün CHP'lilerdir. CHP'deki değişim sadece kendi içimizdeki merhaleyi katetmektir. Tüm CHP olarak yerel seçim zaferi için yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun."

Kurultay'da yaşananlar...

Kemal Kılıçdaroğlu salondan ayrıldı

Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tura kalan seçimde oyunu kullandıktan sonra salondan ayrıldı. Kılıçdaroğlu'nun aracına binerek Ankara Arena'dan uzaklaştığı görüldü.

Kılıçdaroğlu çekildi iddiası

Seçimin 2. tura kalmasıyla kulislerde Kemal Kılıçdaroğlu'nun çekilme eğiliminde olduğu iddiaları yayıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem konuyla ilgili, "Genel Başkanımız az önce oy kullandı. İddialar yalan" açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu sandıklar kapandıktan sonra salona geri geldi

Genel başkan adayları Özgür Özel ve Kemal Kılıçdaroğlu oylarını kullandı. Oy verme işlemlerinin başlamasının ardından Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu oyunu kullandıktan sonra salondan ayrıldı. Kılıçdaroğlu sandıklar kapandıktan sonra salona geri geldi ve coşkulu kalabalığın tezahüratlarıyla karşılandı.

Örsan Öymen ve İlhan Cihaner adaylıktan çekildi

CHP Genel Merkezi’nde Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen İlhan Cihaner adaylıktan çekildi. Cihaner adaylıktan çekilmesi ile ilgili “bu antidemokratik, siyasetsiz ve kişilere indirgenmiş yarışın parçası olmayı reddediyoruz” dedi.

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı ise "İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı" sloganı ile 4-5 Kasım'da Ankara Spor Salonu'nda yapılacak. 2 gün sürecek kurultayda, bugün genel başkan seçimi yapılacak, yarın ise 60 üyeli Parti Meclisi (PM) ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu seçilecek.

2

Kurultayda 13 yıldır genel başkanlık görevini sürdüren Kılıçdaroğlu ile Manisa Milletvekili Özgür Özel yarıştı.

1 (22)

Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu

CHP Kurultayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Divan Başkanlığı’na oy birliğiyle seçilmesi ile başladı. İmamoğlu, kürsüye çıkarak konuşma gerçekleştirdi.

2 (12)

İmamoğlu konuşmasında "CHP, kongreler ve kurultaylar partisidir. CHP bu ülkenin kurucu ve birleştirici gücüdür. Yeniden milletçe buluşmaya ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

3 (2)

CHP Kurultayı'nda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Hiçbir partiye nasip olmayacak tarihi birlikte yaşıyoruz. Biz sıradan bir parti değiliz. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisiyiz. Biz herkesin inancına, yaşam tarzına saygı duyan partiyiz.

Ben dahil hiç kimse kendini partinin üstünde göremez.

İş Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gelince Masa'dan kalkmalar, dönmeler oldu. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Ama yılmadık, yıkılmadık, çalıştık. Beni asıl üzen sırtımdaki yük değildi, sırtımdaki hançerlerdi.

Seçim bitti, kazanamadık. Daha nefes almadan değişim söylemleri başladı. Değişim söylemini dillendirenler uzun süredir değişmeyenlerdi. Ama seçimden sonra ilk işim onları değiştirmek oldu. Hayatın kendisidir değişim.

İlk değişimi ne zaman söyledim? 2019. 2020, 2021, 2022, 2023... En büyük değişimi yaşayan parti CHP'dir. Örnek; ne diyorlardı, her Salı konuşmaya çıkıyorlardı değil mi, bu CHP Sivas'ın ötesine gidemiyordu... Gidemiyorduk, illerine, ilçelerine giremiyorduk. Peki bugün, bugün oralardan milletvekili çıkardık. Hangi değişimden söz ediyorsunuz? Girilemeyen evlere girdik. Girilemeyen illere ve ilçelere girdik. Ve CHP Türkiye coğrafyasının her yerinde konuştu, tartıştı. Değişimin içinde olanlar değişimi fark edemezler."

Tribünler Özel’i destekleyenler ve Kılıçdaroğlu'nu destekleyenler olarak ayrıldı

Arena Spor Salonu’nun sağ tarafındaki tribünler Özel’i, sol taraftaki tribünler ise Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler için ayrıldı.

3

Kurultayda 1368 kurultay delegesi, yeni genel başkanı ve PM üyelerini belirleyecek.

CHP Genel Başkanlığına aday olabilmek için 65, Parti Meclisi üyeliğine aday olabilmek için ise 10 delegenin imzası gerekecek.

Kurultay öncesi her iki adayın da delegelerin desteğini almak için attıkları adımlar dikkati çekiyor.

Bu kapsamda Özgür Özel, İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile görüştü.

Çelik, 185 İstanbul delegesinin Özel'i destekleyeceğini açıkladı.

Dün de CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol önderliğinde 55 il başkanı, kurultay delegelerini temsilen Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini deklarasyon yayımlayarak duyurdu.

Özgür Özel'in kendisine destek için il başkanlarıyla görüşmelerini sürdürdüğü belirtilirken Kılıçdaroğlu'nun ise bugün Ankara'da bulunan kurultay delegeleriyle yemekte bir araya gelmesi bekleniyor.

PM ve YDK üyeleri belirlenecek

"İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı" sloganı ile yapılacak 38. Olağan Kurultay'da genel başkanın yanı sıra Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de belirlenecek.

Kurultayda adaylar arasında uzlaşma sağlanması durumunda PM seçimlerinin "blok liste" ve "fermuar" yöntemiyle gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Blok listede uzlaşma olmaması durumunda her aday "anahtar listesi"ni açıklayarak çarşaf listeden kendisine yakın isimlerin PM'ye girmesini sağlamaya çalışacak.

Putin, Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Selman ile bir araya geldi Putin, Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Selman ile bir araya geldi

CHP'de 60 kişilik PM, kurultay sonrası en yetkili kurul olarak görev yapıyor.

MYK üyeleri, PM içinden atanırken milletvekili ve belediye başkanları listeleri de yine PM tarafından onaylanıyor.

Adaylar son mesajlarını verdi

CHP’de bugün başlayan kurultayda genel başkanlık için yarışacak Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel, Örsan Öymen ve İlhan Cihaner’in ortak mesajı kurultayın demokrasi şenliğine dönüşmesi yönünde.

AA-20231104-32649323-32649322-CHP_38_OLAGAN_KURULTAYI

Kılıçdaroğlu çekildi iddiası

Seçimin 2. tura kalmasıyla kulislerde Kemal Kılıçdaroğlu'nun çekilme eğiliminde olduğu iddiaları yayıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem konuyla ilgili, "Genel Başkanımız az önce oy kullandı. İddialar yalan" açıklamasını yaptı.