Eğitim Yerleşkesi’nde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 100. yıl etkinliğine, ÇEK Başkanı Nihan Alpay, İkinci Başkan Süheyla Toppamuk, Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Rüçhan Uz, Kubilay Aydın, Eralp Atabek, Bursa Çağdaş Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVAK) Başkanı Buğra Küçükkayalar ile veliler katıldı.

Bursa İnegöl ilçesinde sürücülerin yol verme kavgası Bursa İnegöl ilçesinde sürücülerin yol verme kavgası

Gece, 3 Mart Eğitim Kurumları Proje Koordinatörü İbrahim Zeki Karabulut’un yazıp yönettiği, sahneye koyduğu, anlatıcılığını yaptığı, 43 öğrencinin, 5 öğretmenin görev aldığı “Kurtuluştan Kuruluşa Cumhuriyet” sahne gösterisiyle başladı.

Yerleşkede 5 ayrı sahnede sergilenen, saatler 19.23’ü gösterdiğinde başlayan gösteride, İbrahim Zeki Karabulut’un anlatımı, Atatürk’ü canlandıran sosyal bilgiler öğretmeni Ali Rıza Günay’ın ve öğrencilerin sahne performansları, coşkuyu ve hüznü doruğa çıkardı.

Gösterinin bitmesinden sonra okulun bahçesini hınca hınç dolduran konuklar, rol alanları dakikalarca ayakta alkışladılar.

Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin mirasını gelecek nesillere aktarma kararlılığını yansıtan gösterinin ardından tüm katılımcılar, 1 dakikalık “Cumhuriyet’e Saygı Nöbeti” tuttu.

Cumhuriyet’in yaşaması ve yaşatılması amacıyla saat 21.00’de ÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Nihan Alpay tarafından başlatılan, 300 öğretmen, öğrenci ve velinin katılımıyla toplam 13 saat 780 dakika süren saygı nöbeti, 29 Ekim sabahı saat 10.00’da son buldu.

Veliler, tıpkı bir gece önce olduğu gibi 29 Ekim sabahı yapılan kutlamalara da yoğun ilgi gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, öğretmen ve öğrencilerin “Harmandalı” oyunuyla devam etti.

Türkçe öğretmeni Merve Uzman’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından 10 kız öğrencinin Cumhuriyet’in 10 ilkesini tanımlayan cümleleri velilerden yoğun alkış aldı.

3 Mart Eğitim Kurumları’nda görev yapan öğretmenlerin okul çatısında ellerinde Türk bayrakları ile İzmir Marşı’nı söylemeleri, coşkuyu doruğa çıkarttı.

Konukların katılımıyla birlikte marşların okunmasının ardından 28 Ekim’de 19.23’te gösteriyle başlayan, saat 21.00’de “Cumhuriyet’e Saygı Nöbeti” ile devam eden kutlamalar, 29 Ekim’de resmi tören ile son buldu.