Türkiye, 1 yıl önce bugün kara bir güne uyandı. 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem 11 kenti etkiledi. 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 100 binden fazla kişinin de yaralandığı büyük felaketin birinci yılında yurt genelinde anma programları yapılıyor.

HATAY

Hatay'ın Arsuz ve Samandağ ilçelerinde 6 Şubat 2023 depremlerinde yaşamını yitirenler anısına çeşitli anma programları düzenlendi.

Kabine bugün toplanıyor! İşte masadaki önemli konular Kabine bugün toplanıyor! İşte masadaki önemli konular

Arsuz ilçesinde, kaymakamlık koordinesinde düzenlenen anmada, Kaymakam Hacı Hasan Gökpınar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve depremzedeler "Sessiz Yürüyüş" adı altında Uluçınar Köprüsü'ne kadar yürüyüp burada "deprem nöbeti" tuttu.

İlk depremin meydana geldiği saat 04.17'de, sirenler çaldı, afette yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Köprüdeki kalabalık daha sonra Arsuz Nehri'ne depremde yaşamlarını yitirenler anısına karanfil bıraktı.

Kaymakam Gökpınar, yaptığı konuşmada, geçen seneki büyük afetin seneyi devriyesinde olduklarını söyledi.

Geçen yılın bu zamanlarda bu afetin meydana geldiğini belirten Gökpınar, "Onun çaresine bakmakla uğraşıyorduk. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Sabah 04.17’de uykularınızdan kalkıp buraya geldiniz. Öncelikle Arsuz'umuzun akabinde sizlerin ve ülkemizin başı sağolsun. Cenabı Allah bir daha hem bize hem tüm insanoğluna böyle bir afetler yaşatmasın. Sizlerle gurur duyuyorum, sizlerin kaymakamı olmaktan gurur duyuyorum." diye konuştu.

ADANA

Adana'da 6 Şubat 2023'teki depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar için 04.17'de anma programı yapıldı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve 96 kişinin yaşamını yitirdiği Alpargün Apartmanı'nın da olduğu alanda anma etkinliği düzenlendi.

Depremde kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

Alanda toplananlara Seyhan Belediyesi ekiplerince su ve çorba ikramında bulunuldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin'in de katıldığı programda saat 04.17'de 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Depremzede Selver Küçükcan, burada yaptığı konuşmada, apartmanda 4 yakınını kaybettiğini söyledi.

Adli sürecin takipçisi olacaklarını belirten Küçükcan, günlerinin her gün gözyaşıyla geçtiğini dile getirdi.

Program, protokol üyelerinin ve vatandaşların enkaz alanına mum yakıp karanfil bırakmasıyla sona erdi.

KAHRAMANMARAŞ

Depremde simge yerlerde olan Ebrar Sitesi'nde dua edilip camilerden selalar okundu. Anma yerinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. "Sesimi duyan var mı?" bağırıldı.

Kahramanmaraş'ta hayatını kaybeden deprem şehitleri Kapıçam Mezarlğı'nda yakınları tarafından yad edildi.

Saatler 04.17'yi gösterdiğinde binlerce acılı aileler mezarlıklarda hazır bulundu. Kimi depremzede Kur'an okudu, kimisi ise mezarlıklara uzanarak ağıtlar yaktı.

Osmaniye'de 6 Şubat 2023'teki depremlerde yaşamlarını yitirenlerin anısına "Sessiz Yürüyüş" gerçekleştirildi.

Valilik koordinesinde, kentte depremin en fazla etkilediği İstasyon Caddesi'nde anma programı düzenlendi.

Vali Erdinç Yılmaz, depremlerde Osmaniye'de 1010 vatandaşı kaybettiklerini söyledi.

O acıyı tekrar yaşadıklarını aktaran Yılmaz, "Bu acıyı ne yıllar ne on yıllar asla dindirmez. O acılı günlerde tek yürek olduk. Türkiye tek yürek oldu, Osmaniye tek yürek oldu. Hep beraber bu felaketle mücadele ettik. Mücadelede geldiğimiz noktada acıların dinmeyeceğini biliyoruz ama elimizden gelen gayreti gösteriyoruz." diye konuştu.

Bu ay içinde deprem konutlarının bir kısmını teslim edeceklerini belirten Yılmaz, diğer konutların da bir an önce bitirerek, vatandaşların en hızlı şekilde kalıcı konutlara kavuşması için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Dünyanın en güçlü devletlerinin dahi Türkiye'nin böyle bir depremde gösterdiği birlikteliği ve fedakarlığı gösteremeyeceğinin altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Yüce mevladan dileğimiz bir daha ülkemizde, dünyada böyle felaketlerin yaşanmaması. Osmaniye olarak kıyamet günü provasını yaşadık sanki. O anı aklımızdan çıkarmamız mümkün değil. Rabbim bir daha yaşatmasın, birliğimizi, kardeşliğimizi bozmasın. Gerçekten büyük milletiz, büyük bir devletiz. Yaraları birlikte sardık ve birlikte sarmaya da devam edeceğiz."

Yılmaz, İstasyon Cadde'sinde deprem şehitleri anıtı yapmayı planladıklarını söyledi.

Konuşmanın ardından Kur'an-ı Kerim okundu, hayatını kaybedenlerin anısına alana karanfil bırakıldı.

Katılımcılar daha sonra, depremde hayatını kaybedenler için Devlet Bahçeli Meydanı'na kadar "Sessiz Yürüyüş" gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 1. yıl dönümü dolayısıyla Adıyaman'da depremzedelerin katılımıyla "sessiz yürüyüş" yapıldı.

Valilik önünde bir araya gelen vatandaşlar, kentin simgesi olan ve aradan geçen bir yıla rağmen 04.17'i gösteren saat kulesine kadar "Sesimi duyan var mı" "Memleketimi terk etmeyeceğim" yazılı pankartlarla yürüdü.

Depremin olduğu an 04.17’de zamanın durduğu saat kulesi etrafında toplanan kalabalık, saat kulesine karanfil bıraktı. Binlerce kişi ellerindeki siyah beyaz balonları gökyüzüne gönderdi.

Sela okunarak, depremde hayatını kaybedenler için dualar okundu.

GAZİANTEP

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremlerden en fazla etkilenen illerden Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçesinde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi. İslahiye Kaymakamlığı bahçesinde düzenlenen programa; Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Grup Başkanvekili ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, AK Parti ve CHP Gaziantep milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları, kurum müdürleri, arama kurtarma ekipleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Anmada, depremde hayatını kaybedenlerin yakınları o geceye dair görüntüleri izlerken gözyaşlarına boğuldu.

 ‘ALLAH KİMSEYE YAŞATMASIN’

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, asrın felaketinin asrın dayanışmasına dönüştüğünü ifade ederek, “Geçen yıl ülke olarak enkaz altında kaldık. Burada hissedilen ne ise 85 milyon aynı şeyi hissetti. Depremde yaşamını yitiren tüm vatandaşları rahmetle anıyorum. Acılarımızı bir kez daha yaşıyoruz. Rabbim böyle bir afeti hiç kimseye yaşatmasın. Konuşurken ne desek kifayetsiz kalıyor. Hem büyük bir acı yaşadık hem de her türlü ayrımı bir kenara bırakarak kenetlendik.

O gün herkes bize ulaşarak nasıl yardım edebiliriz diye seferber oldu. O gün herkes insanüstü bir gayretle çalıştı. İlk zamanlar bir çadır önemli bir ihtiyaç iken elhamdülillah şu an bu seviyelere geldik. Ülke genelinde konutların kura ve teslimini yaptık. Bu 1 yıl içerisinde büyük bir başarıdır. Hiç kimse aç kalmadı, kimse sağlık hizmetinden mahrum kalmadı. Eğitim verilebilecek ilk anda başladı. Biz de iyi bir yol katettik. Bundan sonra Allah’ın izni ile çok daha iyi olacağız. Allah bir daha yaşatmasın” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise 6 Şubat 2023’te çok zor bir sabaha uyandıklarını ifade ederek, yaşadıkları ilk şokun ardından hızlı bir şekilde sahada çalışmalara başladıklarını vurguladı. Şahin, “Depremzede vatandaşların yaralarının sarılması fiziksel ve sosyal anlamda için topyekun bir gayret gösterdik. Konteyner kentler, briket evler ve son olarak da kalıcı konut çalışmalarına hız verdik. İki ilçemizde konut teslimlerimi gerçekleştiriyoruz. Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın” diye konuştu.

Program Kur’an-ı Kerim ve duaların okunması ile sona erdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde faciada can kayıplarının yaşandığı iller arasında bulunan Malatya'da Vali Ersin Yazıcı başkanlığında İl Koordinasyon Toplantısı düzenlendi. Toplantı sonrası yaşamını yitirenler için depremde yıkılan Tend Garden Resıdance ve Hakimbey Apartmanı’nın enkazının kaldırıldığı alanlara karanfiller bırakıldı.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı Malatya'nın büyük bir afete maruz kaldığını belirterek şunları söyledi:

"6 Şubat depreminin yıl dönümündeyiz. Saat 04.17'de deprem saatinde kriz merkezindeydik. O anı tekrar hatırlamış ve yaşamış olduk. Ve hayat devam ediyor, devam ederken de Malatya'mızı bugünkü koşulları daha da iyileştirerek geleceğe hazırlamaya gayret ediyoruz. Devletimiz, hükümetimiz ve milletimiz güçlü. Allah beterinden korusun. Bu tür afetlerin bir daha olmaması duasında bulunuyoruz."

Anma programı sonunda depremde hayatını kaybedenler için dualar okundu.