Bursa'da 2023 Nisan ayında Reşat Oyal Kültürparkı'ndaki lunaparkta zincirli döner salıncak çalıştığı sırada lodos şiddetini arttırınca hızla dönen sandalyelerden birkaçı çevredeki ağaçlardan birinin dallarına temas eti. Bunun üzerine makinist Koray K.(40) stop düğmesine basıp salıncağı durdurmak istedi. Birden kademesi en alt seviyeye düşen salıncağın zincirle sallanan oturakları birbirine çarpmaya başlayınca ortalık savaş alanına döndü. Hafif yaralanan 10 dan fazla kişi olay yerine gelen ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Uludağ'ın yaban hayvanları fotokapana yakalandı Uludağ'ın yaban hayvanları fotokapana yakalandı

AW223046_07
Cep telefonuyla görüntülenip sosyal medyada paylaşılan olay sonrası polis, işletmenin genel müdürü Salih T. (64) ve salıncağın makinistliğini yapan Koray K.'yi gözaltına aldı. Adliyeye çıkarılan şüpheliler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Savcılık soruşturması sonrası haklarında, 27'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 'Taksirle yaralama' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istenen sanıkların yargılanmasına başlandı.

AW223046_04
Duruşmada savunmasını yapan Salih T., kaza anında lunaparkta olmadığını söyleyerek, "Bu salıncağın bakımları Türkiye Makine Mühendisleri Odası tarafından sürekli ve düzenli olarak yapılmaktaydı. O gün salıncakları Koray K. çalıştırıyordu. Kaza ise salıncakların, çevresinde bulunan ağaçların dalına çarpması sonucu, telaşa kapılan görevli arkadaşımın, salıncağı aniden durdurması sonucu zincirlerinin birbirine dolanmasıyla meydana geldi" diye konuştu.

AW223046_05
Tutuksuz sanık Koray K. ise savunmasında, "Salıncakları çalıştırdığım dakikada olumsuz hava koşulu yoktu. Ne zaman ki salıncakların hızı artmaya başladı, o sırada rüzgar çıktı. Salıncaklar çevrede bulunan ağaçların dalına çarpınca tehlike oluşturdu. Ben de durdurmak için acil butonuna bastım. Daha sonra yaralılara ilk müdahaleyi kendim yaptım. Suçsuzum. Beraatimi istiyorum" dedi.

AW223046_02

"Kaza anında rüzgar yoktu"

Duruşmaya müşteki olarak katılan C.K., "O salıncakta ben ve eşim de vardı. Sanık Koray K.'nin söylediği gibi salıncaklar havadayken rüzgar esmedi. Ayrıca, emniyet kemerimizi de o bağlamadı. Bu görevi başka bir kişi yaptı. Bir ara salıncaklar ağaçların dalına çarptı. Zincirler birbirine dolanınca panik yaşandı. Söylendiği acil müdahalede de bulunulmadı. Sanıklardan şikayetçiyim" diye konuştu.

AW223046_01
Duruşmaya, mağdurların avukatı olarak katılan Cem Atlı ise "Kazanın olduğu sırada, makineyi kullanan görevlinin özen ve dikkat göstermediğini düşünüyoruz. Salıncaklar, 3-4 tur döndükten sora ağaçların dallarına çarptıktan sora durmuştur. Bu olayda, her iki sanığın da kusurlu olduğunu düşünüyoruz. Can kaybının olmaması büyük şans" dedi. Mahkeme hakimi, eksik evrakın giderilmesi ve tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.